VAR HÄNDE DET?
Karlstad | Hela kartan

Skramlande protest mot sd

KARLSTAD: ”Vi vill tysta rasismen”

En minuts skrammel med nyckelknippor. Så protesterade de som samlats på Soltorget i Karlstad på lördagen mot Sverigedemokraterna.
– Det är ett symboliskt avståndstagande, vi vill tysta rasismen, säger Kenny Svensson från SSU.
Publicerad: 2008-05-03 18:39 | Uppdaterad: 2008-08-29 17:33
Kenny Svensson, till vänster, manade till samling för att protestera mot främlingsfientlighet.
Foto: Elisabet Omsén
 [Förstora] 
"Sverigedemokraterna har inte solidaritet för alla, de tycker inte att homosexuella och andra som avviker från normen är välkomna i samhället", säger Sandra Ståhl.
Foto: Elisabet Omsén
 [Förstora] 
"Vi behöver invandringen", säger Maud Regosa, som demonstrerade med nyckelknippan mot sverigedemokraterna.
Foto: Elisabet Omsén
 [Förstora] 
Under en minut skramlade alla med nycklarna för att markera mot sverigedemokraterna, som har sitt riksårsmöte i Karlstad under helgen.
Foto: Elisabet Omsén
 [Förstora] 
Knappa hundratalet demonstranter samlades på Soltorget klockan 13 på lördagen, med nyckelknipporna i högsta hugg. Efter en nedräkning inleddes skramlet, som pågick i en minut.
– Sådana här nyckeluppror har genomförts på många håll i landet, men det är första gången vi gör det i Karlstad, säger Kenny Svensson, styrelseledamot i SSU Värmland, som arrangerade protesten mot sd.
Men Maud Regosa, en av nyckeldemonstranterna, är besviken på uppslutningen.
– Jag tycker att det var för få som ställde upp, säger hon.
Även Sandra Ståhl, med bakgrund inom SSU, hade hoppats på fler demonstranter.
– Men jag kan på ett sätt förstå om många inte vågar komma. Det är ju mycket poliser här, jag tror att många är rädda för att Sverigedemokrater eller andra rasistiska organisationer ska dyka upp, säger hon.

”Inte solidaritet för alla”

Hon ogillar Sverigedemokraternas sätt att ställa olika grupper i samhället mot varandra.
– De hävdar att invandrare tar pengar från äldreomsorgen, men det är en ren lögn. Och det handlar inte om pengar, det handlar om människoliv, om människor som inte kan leva i sina egna länder.
Att återskapa folkhemmet är ett viktigt mål för sd, enligt partiets eget principprogram. Ordet är stulet från socialdemokraterna, anser Sandra Ståhl.
– Jag tycker att det är fult av dem att använda folkhemmet som symbol för deras politik. Folkhemmet betyder solidaritet och att man har en plats i samhället. Sverigedemokraterna har inte solidaritet för alla, de tycker inte att homosexuella och andra som avviker från normen är välkomna i samhället.
Magnus Hermansson
054-19 97 77
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Karlstadsliv berättar om en spansk vinimportör och hennes intryck av sin nya hemstad Karlstad.

– Följ våra tappra bantare i Biggest winner

– Karlstadsliv – den spanska vinkulturen odlas på Klara

– Familjenytt

Webbfrågan
Ska du följa Svenska rallyt?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor