VAR HÄNDE DET?
Karlstad | Hela kartan

Förskola i seniorboende redan i höst

SKATTKÄRR: "Vi ser ingen annan lösning"

– Vi har verkligen dammsugit hela Skattkärr efter lokaler till förskolan. Det finns ingen annan möjlighet, säger Olle Wikberg, som är projektledare på Karlstads kommuns barn- och ungdomsförvaltning.
Publicerad: 2009-03-18 07:30
LÄS OCKSÅ:

Behovet av barnomsorg är stort och akut i Skattkärr. NWT har berättat om familjer som tvingas dela på syskon och köra sina små till Orrholmen i oviss väntan på förskoleplats på hemorten.

– Det är viktigt för Skattkärr att barnen kan tas om hand där, säger Olle Wikberg.

Lösning i sikte

En ny förskoleavdelning i seniorboendet på Andstigen skulle kunna lösa problemet.

– Så vitt jag förstår har vård- och omsorgsförvaltningen lokaler som är en rest från den tid då detta var servicehus, lokaler som de boende egentligen inte betalar för längre. Från barn- och ungdomsförvaltningen ser vi här en möjlig lösning på förskolesituationen i Skattkärr inför hösten 2009.

Inget är bestämt ännu, men Olle Wikberg har fått positiva signaler från såväl vård- och omsorgsförvaltningen som från kommunens teknik- och fastighetsförvaltning.

Kan öppna i höst

Samlingslokalen kan bli förskola redan i höst.

– Det skulle kunna ge 20 platser, och det är ett minImum vi måste få fram inför hösten.

Olle Wikberg ser ingen annan lösning.

– Det finns inga alternativ. Att bygga nytt är inte att tänka på i den ekonomiska situation som kommunen befinner sig i. Tillfälliga paviljonger är fruktansvärt dyrt och en nödlösning vi vill slippa.

Olle Wikberg är den första att beklaga den oro som planerna väcker, men har en förhoppning om att farhågorna är något överdrivna.

– Barn är ju egentligen något ganska positivt och jag hoppas att det inte ska bli problem för de äldre i huset. Vi är öppna för en samverkan. Våra lokaler är ju lediga på kvällar och helger, och kan användas för annat som är till nytta för de boende i huset.

– Och, säger Olle Wikberg, rent objektivt är det ju väldigt positivt för bygden och hela kommunen att det föds många barn i Skattkärr, även om det leder till okonventionella lösningar.

Gunilla Rung Klint
054-19 97 39
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
NWT Kultur har besökt repetitionerna av Johannespassionen, nästa verk som Wermlandsoperan tar sig an. Och nöjesavdelningen är som vanligt välmatad på fredagar med bland annat musik-, film- och spelrecensioner.

– Familjenytt

– De viktigaste in- och utrikesnyheterna

Webbfrågan
Behöver Värmland ett Lerin-museeum?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor