VAR HÄNDE DET?
Karlstad | Hela kartan

Slutbråkat om gröna huset

KARLSTAD: Kommunen överklagar inte länsstyrelsens beslut

Striden om det mintgröna huset på Stockfallet i Karlstad är över. Kommunen accepterar länsstyrelsens beslut.
– Vi tycker inte att det är meningsfullt att fortsätta bråka, säger Håkan Holm (S).
Publicerad: 2009-03-16 17:17 | Uppdaterad: 2009-03-17 09:25
LÄS OCKSÅ:
I två års tid har striden om paret Hellqvists mintgröna hus pågått. Men nu är det över, kommunen väljer att inte överklaga länsstyrelsens beslut. "Det är en stor lättnad", säger Lena Hellqvist.
Foto: Örjan Söderlund
 [Förstora] 

I över två år har striden om Lena och Tom Hellqvists radhus på Stockfallet pågått. Paret hade gjort förändringar i fasaden och målat den mintgrön, utan att ha sökt bygglov. När det upptäcktes krävde kommunens stadsbyggnadsnämnd att fasaden skulle återställas i sitt gamla skick.

Men det visade sig snart att många andra fastighetsägare i området hade gjort tveksamma fasadförändringar under årens lopp. Hellqvisthuset blev ett pilotfall, som skulle avgöra hur kommunen skulle agera i resten av området framöver.

Nyligen gick länsstyrelsen på paret Hellqvists linje, och upphävde kommunens beslut om att återställa fasaden. Motiveringen var att området redan är så förändrat, jämfört med när det byggdes på 1970-talet.

”Nog med tjat”

Stadsbyggnadsnämndens ordförande Håkan Holm sade sig först vara beredd att överklaga till högre instans, men nu meddelar han i stället att kommunen ger sig.

– Vi rättar in oss i ledet, eftersom länsstyrelsen har varit så tydlig. Principiellt skulle det ha varit kul att testa detta, men vi tycker att det har varit nog med tjat. Nu lämnar vi det bakom oss, säger han.

För att förebygga liknande problem i framtiden ska kommunen nu vara tydligare i informationen på sin hemsida om vad fastighetsägare får och inte får göra.

– Vi vill att kommuninvånarna tar kontakt med kommunen innan de gör förändringar.

Fritt fram att göra vad man vill är det inte. Inte ens på Stockfallet, understryker han.

– Vi vet fortfarande inte vad som gäller. Säg att någon målar ett hus mintgrönt på annat ställe och grannarna klagar, då vet vi inte vart det bär iväg. Det finns områden på Stockfallet som inte är förvanskade, och vi vet inte hur länsstyrelsen skulle se på ett sånt fall.

Hellqvist lättad

Lena Hellqvist är glad över beskedet från kommunen.

– Det är en stor lättnad. Vi har känt oss orättvist behandlade, när vi har pekats ut trots att alla andra i området i över 30 år har fått måla och bygga om, säger hon.

Ska ni fira på något sätt?

– Ja, min man jobbar i Norge, så det får väl bli till helgen.

Paret måste dock fortfarande söka bygglov i efterhand för de två rombformade fönster som har satts in, eftersom länsstyrelsen i den delen inte har upphävt kommunens beslut.

Magnus Hermansson
054-19 97 77
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Behöver Värmland ett Lerin-museeum?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor