Karta VAR HÄNDE DET?
Karlstad | Hela kartan
En gång Elvis, alltid Elvis. Ulla Näzell har alla skivor, men ingen favoritlåt. Jag tror inte man har det om man är ett riktigt Elvisfan. Allt är lika bra.
En gång Elvis, alltid Elvis. Ulla Näzell har alla skivor, men ingen favoritlåt. "Jag tror inte man har det om man är ett riktigt Elvisfan. Allt är lika bra." Foto: Helena Karlsson

Kungen har en egen butik i Haga

KARLSTAD

Elvis, Elvis och mera Elvis. Kungen av rock'n'roll har fått en egen butik i Haga. Den heter King Creole.
Elvis sprider fortfarande glädje, värme och styrka, tycker Ulla Näzell. Klart att hon faller för det.
Foto: Helena Karlsson
 [Förstora] 
Ulla Näzell är inte ensam om att tycka att Elvis är kungen av rock'n'roll.
Foto: Helena Karlsson
 [Förstora] 
Elvisbutiken öppnade förra året och då var det 50 år sedan Elvis spelade in King Creole. Därav namnet.
Foto: Helena Karlsson
 [Förstora] 
Jukeboxen spelar Elvislåtar. På hyllorna står allt från väckarklockor och muggar till tavlor och speglar. Allt med Elvismotiv. Karlstad och Värmland har fått sin första Elvisbutik och den stolta ägaren heter Ulla Näzell. Hon är en Elvisfantast från Karlskoga som har älskat Elvis sedan tonåren.
– Jag fastnade för Elvis när jag var 14 år. Då hörde jag honom för första gången på Radio Luxemburg, säger Ulla Näzell.
Då föll hon för rösten. Hon gick till skivbutiken i Degerfors och beställde sin första skiva.
– Då såg jag ju att han var snygg också!
Sedan dess har hon varit ett av Elvis mest hängivna fan. Hon har alla skivor och alla filmer. Memphis har hon besökt fem gånger och hon har träffat flera av Elvis vänner, musiker och släktingar.

Mot strömmen

I somras flyttade hon till Karlstad och nu har hon alltså öppnat en Elvisbutik i Haga. Första advent slog hon upp portarna. De mest inbitna Elvisfansen har redan hittat dit. De har fått en egen stol vid disken där de kan sitta medan de pratar Elvis med Ulla Näzell.
– Det här är en hobby för mig. Jag blir så glad av att träffa folk och prata om Elvis!
Att öppna en så hårt nischad butik i en finanskris bekymrar henne inte.
– Jag är kärringen mot strömmen. Andra slår igen, men jag satsar. Det finns alltid en marknad för Elvis och jag behöver inte sälja så mycket för att gå runt.

Elvismacka

En del av det som säljs är prylar hon själv köpt genom åren. Hon har inte velat köpa in för mycket nytt innan hon vet vad kunderna vill ha. Men i sommar kan det bli en inköpsresa till Memphis.
– Jag vill sälja prylar som man inte hittar överallt och det kan jag göra när jag har så många kontakter.
På nätet har hon också hittat en del och planen är att hon själv ska börja sälja saker via internet. Men några Elvismackor säljs inte i butiken.
– Det får jag inte göra i den här lokalen. Men den 8 januari och den 16 augusti så bjuder jag på Elvismackor och Pepsicola.
Det är förstås datumen då Kungen föddes och dog. Men varför inte hylla Elvis med en macka redan i helgen? Det som behövs är rostat vitt bröd, jordnötssmör, banan och knaperstekt bacon.
– Och en amerikansk flagga på toppen, säger Ulla Näzell.
Linda Lungström
054-19 90 00

PUBL: 2009-01-25 07:00
Skriv ut!  SKRIV UT!  Tipsa en vän via e-post!  TIPSA  Synpunkter på artikeln!  RÄTTA

nwt.se - Just nu!



Allt talar för att branden var anlagd. Toaletten totalskadades, men i övrigt klarade sig skolbyggnaden bra.







Bröderna Grigorij och Artem Laguta besökte i går Tallhult för första gången. Under 2009 blir det arbetsplats för Grigorij.



Bostadsrättspriserna i Karlstad sjönk med 2 procent från december 2009 till februari i år jämfört med de föregående tre månaderna. Villapriserna i Karlstad steg med 1 procent under samma period.


Anders Bäcker, Thomas Berg och Kalle Dalheimer höll i torsdagens föreläsning, på temat utländska entreprenörer i Hagfors.



Christian Jansson.




Än så länge är tjälen ett par meter djup på vägarna. Men vårsolen värmer snabbt och gruset börjar titta fram. Snart är tjällossningen i full gång.
LÄS OCKSÅ:

Var ska den här sitta?. Jordbruksminister Eskil Erlandssons landsbygdsturné ledde honom rakt in i en kunskapsduell, med 18-årige Magnus Persson. I det sista momentet gällde det att efter bästa förmåga sätta ihop ett träns.

Nu pågår repetitionerna inför Centralshow och snart ska styrelsen, som bland annat består av Lina Jansson, Marie Jacobsson, Frida Malmgren och Amanda Bäckström, sovra bland bidragen så att så många som möjligt får vara med i showen.

Ett test som jag har gjort, exempel på hur landskapet kan skulpteras.

Lars Lundgren är ansvarig för trygghetslarmen i Årjäng och han tror att den nya gsm-lösningen blir minst lika bra som den gamla om inte bättre.

Målvakten Anton Wikman har klivit fram som matchvinnare i flera av Brukspöjkeras segermatcher den här säsongen.

Ett 30-tal ungdomar njöt av tjejkvällen på Sjösala fritidsgård i Vålberg. Rebecka Östin var en av frisörerna från Nobelgymnasiets frisörskola som var på plats. Madelene Ågren tog chansen att få bort det slitna.

Maria Westerberg skapar sina verk av det skogen har att erbjuda.

Sam Hallam.

Pontus Mörth hade en säsong i STCC i sikte – men blev omsprungen vid mållinjen av 21-årige Viktor Hallrup.

WEBB-TV: Klartecken från nyckelspelare
LÄS OCKSÅ:

Jag föddes i Torsby, växte upp i Göteborg, flyttade tillbaka till Torsby, arbetade fler år inom Skolverket på en rad olika orter, gifte mig med prästen, flyttade till USA, flyttade hem till Torsby och startade företag. Det är snabbversionen av mitt liv, säger Pia Sohl Hansson och skrattar.

Värmländskan Joline Persson Planefors kan se fram mot en spännande vår och sommar.

Vad är det som utmärker en båtkompis?



Nyhetsdygnet

Polisdygnet


Webbfrågan
Ska du se finalen i Melodifestivalen på lördag?

Babybilder
Nyfödd: Finn.
Nyfödd: Hanna.


Fråga polisen

Det händer

God morgon

Trafikinformation

PDF

Reseguiden

Spel

Träningsdagboken

TV-guiden

Xtra

Kändis
Demi Moores retusch-skandal

Mode
Trenderna som föddes och dog 2009

Motor
Vägverket har satt upp en digital skylt som varnar bilisterna som kommer österifrån för korsande gående och cyklister på E18 i fyrvägskorsningen vid Gruvön i Grums.

Hälsa & skönhet
Blodiglar - nya hälsotrenden?

Teknik & prylar
Allt i ett med Blu-ray

Mat & dryck

Tecknare och serier
Sara Granér tillhör de kvinnliga serietecknare som har fått mycket uppmärksamhet de senaste åren.


Super-Seb inifrån Degerfors IF
http://blogg.nwt.se/super-seb/feed/  Följ bakom kulisserna i Degerfors IF.


Mode och stil med Sofia
http://blogg.nwt.se/mode/feed/  Följ nya modebloggen på nwt.se.


Visa alla jobb
KARLSTAD: Örsholmslackeringar AB söker Kökssäljare 2010-03-08
HEARLAND - INDRE ÖSTFOLD: Nortura AS söker Semestervikarier / Säsongsarbetare 2010-03-08
GRUMS: Gruvöns Sågverk söker Elektriker 2010-03-08
SÄFFLE: UMV Coating System AB söker Controller 2010-03-08
KARLSTAD: IT-Mästaren söker Försäljning och Teknik 2010-03-05
KARLSTAD: NAI Svefa söker Fastighets analytiker 2010-03-05
KARLSTAD: Karlstads Energi söker Kemitekniker/Ingenjör 2010-03-03
KARLSTAD: Region Värmland söker Infrastrukturstrateg 2010-03-02
MALUNG: Storbygärdet AB söker Biträdande föreståndare 2010-03-01
KARLSTAD, ÖREBRO: Inspecta söker Lyftbesiktningsingenjör, Tryckbesiktningsingenjörer, Elbesiktningsingenjör 2010-02-24
Vill du annonsera på nwt.se/JOBB




Personligt med Saralingon
http://blogg.nwt.se/saralingon/feed/  En färgfylld blogg.

FLER ARTIKLAR: Webb-tv

Johannas hundtankar
http://blogg.nwt.se/hund/feed/  Följ Johannas hundtankar på nwt.se.

Bli ett fan på nwt.se:s sida på Facebook. Här kan du bland annat kommentera artiklar och lämna tips och idéer till nya.

Värmlandsinnovationer
http://blogg.nwt.se/varmlandsinnovationer/feed/  Brinner för idéer och modiga människor.

Ulrica inreder
http://blogg.nwt.se/ulrica/feed/  Följ Ulricas inredningsblogg på nwt.se.

Rådhström
http://blogg.nwt.se/radhstrom/feed/  Riksdagsledamot Jan-Evert Rådhström (M) bloggar på nwt.se.

Ärligt talat med Adina
http://blogg.nwt.se/adina/feed/  Garanterat fritt från mode och inredning.

The Soulshake Express
http://blogg.nwt.se/soulshake/feed/  Följ The Soulshake Express på nwt.se.

KT-sportens blogg
http://blogg.nwt.se/ktsporten/feed/  KT-sporten bloggar om sporthändelserna i Karlskoga/Degerforsområdet.

Årets bästa dagstidningstryckeri


Värmlandsfyndet

Dagens ros/firarhörnan