VAR HÄNDE DET?
Karlstad | Hela kartan

Inget slår en buss i tid

KOLLEKTIVTRAFIK: Karlstadsresenärer bland de mest nöjda

Föraren och personalen kan vara hur serviceinriktad som helst.
Hållplatsen och fordonen må vara i perfekt ordning.
Men inget är viktigare än punktligheten för resenärerna i kollektivtrafiken.
Publicerad: 2009-01-22 22:37
Läns- och lokaltrafikens branschorganisation Svensk kollektivtrafik har sedan 2001 låtit mäta allmänhetens nöjdhet. Under perioden har andelen nöjda resenärer legat runt 60 procent för såväl regiontrafik som stadstrafik. Andelen missnöjda har kretsat kring 10 procent.
Årets barometer avviker i stort inte från mönstret. Fast mindre svängningar finns, noterar Charlotte Wäreborn Schultz, vd för Svensk kollektivtrafik:
– Fler ser i dag en fördel att åka kollektivt i förhållande till bilen. Man tycker att det är mindre prisvärt att åka bil.

Miljön viktig

Undersökningen genomfördes under 2008. Via telefon intervjuades 42 450 personer i åldern 15–75 år. Av dessa nyttjade 18 783 personer kollektivtrafik minst en gång i månaden.
Var tredje tillfrågad gjorde dagens första resa med kollektivtrafik. Lika många använde bilen som förare.
Åtta av tio resenärer höll med om påståendet att det är lätt att få information om avgångstider och att det är nära till hållplatser och stationer. Förarnas och personalens trevliga uppträdande fick också högt betyg, liksom den upplevda tryggheten och inte minst miljövänligheten.

Dålig information

Däremot tog fyra av tio avstånd (helt eller delvis) från påståendet att informationen fungerar bra vid förseningar och stopp.
– Vi behöver bli mycket bättre på störningsinformation. När kollektivtrafiken inte fungerar brister vi, medger Charlotte Wäreborn Schultz.
Därmed är hon också inne på det som branschen måste fokusera på: Den allra viktigaste faktorn för att få nöjda kunder är bra punklighet.
Ändå finns det ingen direkt rak fråga om punktlighet bland enkätens 40-tal frågor.
Tillgängligheten är något som trafikbolagen också får arbeta med om man ska uppfylla ambitionen om en fördubblad kollektivtrafik till 2020. 36 procent tar avstånd (helt eller delvis) från påståendet att möjligheterna att resa kollektivt har förbättrats det senaste året. 42 procent har på motsvarande sätt inte uppmärksammat förbättringar i kollektivtrafiken för funktionshindrade.

Nöjda Karlstadsbor

Karlstadsbuss hamnar på tredje plats, när det gäller hur nöjd allmänheten är med stadstrafiken. 73 procent i Karlstad är nöjda. Bäst är Luleå lokaltrafik med 79 procent.
Karlstadsbuss har också noterat en stor tillströmning av resenärer. På tre år har antalet resenärer ökat med 31 procent, enligt ett pressmeddelande från bolaget.
– Att allt fler väljer kollektivtrafiken ger oss en bättre stad och en bättre miljö, säger Karlstadsbuss chef Sören Bergerland.
För Värmlandstrafik är siffrorna sämre, med en nöjdhet på 53 procent.
TT/NWT
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Karlstadsliv gör i dag en djupdykning i en rätt så anonym men viktig verksamhet: Telias underjordiska övervakningscentral på Norra Kroppkärr.

– Mat & dryck tipsar om hur man får till en god smoothie

– Fotbollstips

Webbfrågan
Har du en miljöbil?
Välkommen Saga
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor