VAR HÄNDE DET?
Karlstad | Hela kartan

Kommunen släpper krav på Stockfallshus

KARLSTAD: För länge sedan fasadändringarna gjordes

Ett av de omdebatterade ”svartbyggena” på Stockfallet i Karlstad slipper alla krav att återställa den gamla fasaden. Eftersom ändringarna är mer än tio år gamla är fallet preskriberat, konstaterar stadsbyggnadsnämnden.
Processen kring Tom Hellqvists mintgröna hus fortsätter däremot.
Publicerad: 2008-12-17 16:03
LÄS OCKSÅ:
Debatten om husen på Stockfallet har pågått länge. Allt började med Tom Hellqvists mintgröna radhus, där en enig stadsbyggnadsnämnd har kritiserat de ombyggnader som har gjorts och krävt att den gamla fasaden återställs. Tom Hellqvist har överklagat till länsstyrelsen och där ligger ärendet nu.
Men i en granskning som en arkitektbyrå gjorde på kommunens uppdrag förra året pekades ytterligare ett stort antal hus ut för tveksamma fasadändringar. Många fastighetsägare fick därför söka bygglov i efterhand för förändringarna.

”Friar hellre än fäller”

Hellqvisthuset är pilotfallet, men på onsdagen kom ett andra fall upp på stadsbyggnadsnämndens bord. Det handlar om en villa på Lillmyrsgatan, där en rad fasadändringar har gjorts utan bygglov av villans tidigare ägare.
– Egentligen är förändringarna inte tillåtna, enligt vår tolkning av plan- och bygglagen. Men det visade sig, enligt utsago, att ändringarna gjordes 1995 och därför är det här preskriberat. Vi tänker inte fördjupa oss vidare i när det är gjort, vi friar hellre än fäller, säger stadsbyggnadsnämndens ordförande Håkan Holm (s).

Avvaktar prövning

Vad som händer med de andra utpekade husen på Stockfallet återstår att se.
– Vi gör inte så mycket mer förrän Hellqvistärendet är avgjort. Länsstyrelsen håller på att läsa igenom allt i det fallet nu, men oavsett vad de beslutar kommer det att överklagas. Sedan får vi se vad som händer i nästa instans. Det viktiga är att vi får ett juridiskt utslag, det är avgörande för hur mycket resurser vi ska lägga på tillsyn i framtiden, säger Håkan Holm.
Magnus Hermansson
054-19 97 77
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Behöver Värmland ett Lerin-museeum?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor