Karta VAR HÄNDE DET?
Karlstad | Hela kartan

Politisk stjärngosse i försvarståg för traditioner

KARLSTAD: Kristdemokrater oroade över skolors lucia- och julfirande

Ett politiskt luciatåg. Det arrangerade värmländske kristdemokraten Charlie Weimers i Karlstad på luciamorgonen, för att slå ett slag för traditionella kristna firanden i skolorna.
– Vi måste se till de goda traditioner vi har, säger han.
Värmlänningen Charlie Weimers, vice KDU-ordförande och tjänsteförrättande ordförande under Ella Bohlins föräldraledighet, klädde sig i stjärngossemundering för att slå ett slag för traditionella firanden.
Foto: Mikael Lindblom
 [Förstora] 
I vit skrud, och med stjärnan i näven, dök kristdemokratiska ungdomsförbundets (KDU) vice ordförande Charlie Weimers upp på Stora torget i Karlstad under den frusna luciamorgonen. Tillsammans med två partikamrater tågade han till Tingvallagymnasiet.
Syftet med luciatåget var att lansera ungdomsförbundets kampanj ”Fridlys julen”. Traditionerna är hotade, hävdar Charlie Weimers, som är kritisk till vissa skolors och förskolors agerande.

Reagerar mot Filipstadsdebatten

– Allt fler skolor väljer att förlägga firandet till matsalen, som inte har så mycket med julens ursprung att göra. Det har blivit en debatt runtom i Sverige om jul- och luciafirande, där en del rektorer tolkar lagen så att traditionellt firande i kyrkan förbjuds, säger Charlie Weimers.
Han nämner den debatt som har pågått i Filipstad, efter att en förskolerektor rekommenderat förskollärarna att inte ta med barnen på julspel i kyrkan. Samtidigt tar han avstånd från de hot som rektorn har fått ta emot efter sitt utspel.
– Det är fullständigt förkastligt att någon hotas, det är viktigt att vi för en sansad debatt, säger Charlie Weimers, som själv har erfarenhet av att utsättas för hot.

Försvarar änglapynt

Det är viktigt att skolor har traditionella jul- och skolavslutningar i kyrkan, anser han.
– Vi måste se till de goda traditioner vi har. Och visst ska man få pynta med änglar och titta på julkrubbor i skolan.
Men i ett sekulärt land som Sverige, där kyrkan är skild från det offentliga, varför ska man tvingas på kristna traditioner i skolan?
– Våra traditioner omfattar inte bara troende kristna, det är hela samhället. Man ska få lära sig om traditionerna, däremot tycker jag inte man ska missionera i skolan.
Borgerliga politiker talar ju ofta om valfrihet. Vad är det för valfrihet, att tvingas delta i kristna traditioner?
– Vi ska komma ihåg att skolans läroplan vilar på kristen grund och västerländsk humanism. Och man behöver inte frånta eleverna valfriheten, om en elev inte vill vara med skulle man kunna ha andra alternativ.
Magnus Hermansson
054-19 97 77

UPPD: 2008-08-29 17:07
PUBL: 2007-12-13 12:37
Skriv ut!  SKRIV UT!  Tipsa en vän via e-post!  TIPSA  Synpunkter på artikeln!  RÄTTA

nwt.se - Just nu!

Ingegärd Nilsson, till vänster, bor på äldreboendet Stagnellska och medverkade tillsammans med sin dotter Inga-Lill i den nya kortfilmen.




LÄS OCKSÅ:

Flaggor på halvstång på Camp Northern Lights efter attacken på söndagen där två svenska officerare och en lokalanställd tolk stupade. Ytterligare en svensk soldat sårades.
Skulle du vilja göra FN-tjänst?

LÄS OCKSÅ:


Tomas Venuti, vd på Valbergsängen sporthotell kan glädjas åt många bokningar under den kommande rallyhelgen. Mellan fredag och lördag är samtliga 124 bäddar bokade.

Lars Andersson och Jonas Falk, Uddeholm Tooling, var några av de fackliga representanterna vid Unionens avtalskonferens i Karlstad. Stående, Magnus Hildebrand, regionchef för Unionen i Värmland.




Sofia Ivarsson är en av fem bloggare på nya bloggen snobbsport.se. Bloggen vänder sig till ungdomar och tanken är att den ska ha en radikal attityd och där inga ämnen är förbjudna att diskutera, berättar hon.
Spelar du golf?

Therese Jonasson är ensam tjej som heltidsbrandman i räddningstjänstens Karlstadsregion. Räknar man deltidsbrandmän finns det ytterligare elva stycken. Det är brist på mångfald i kåren. Hur och varför ska nu kartläggas i ett forskningsprojekt på Karlstads universitet på uppdrag av MSB.
Är brandkåren för grabbig?


Skåpen där man förvarade olika handkassor är uppbrutna och tomma, konstaterar Thomas Pettersson

LÄS OCKSÅ:
Behöver Karlstad fler hallar?



Lennart Carlsson har tvingats betala för en tv-box som han inte kunnat nyttja på grund av berget bakom huset som han flyttat till.

Ingela Wessmark är konstsekreterare på Karlstads kommun och den som ansvarar för den konst man köper in. Ett av 2009 års verk är mobilen Två blommor av Ulrika Berge.

WEBB-TV: En sur förlust
LÄS OCKSÅ:

Emil Kåberg tackar Skellefteås Yared Hagos efter matchen. Hagos i sin tur tackade målvakten Andreas Hadelöv för de tre poängen i Karlstad.
LÄS OCKSÅ:

Det här att inte bli trodd är svårast säger Annika Dzodic när hon beskriver sin situation.

Åke Isaksson tar emot guldmedaljen som delades ut av kungen.

Liselotte Jansson ville titta på sjalarna som Beatrice Olsson hade med sig.

LÄS OCKSÅ:

I ljud och bild har filmprojektet Erik the Viking seglat från Slottsbrons skola över Nordsjön för att fortsätta berättas hos engelska grundskoleelever. Nu har de vunnit pris för sin skaparglädje.

Christian och Eva Olsson har fått nybörjaren Faruk Aydin att börja spela ukulele.

Solen strålade på vinterpromenaden

Ariel och Sebastian i en skridskodans var ett av inslagen som gladde besökarna i LLA.
LÄS OCKSÅ:

OS-sajten som ger dig allt du behöver

Nazunin Amin, Adman Izat, Per-Ola Åström och Shwan Amin var alla involverade i gårdagens helkväll som gick i kurdiska tecken.



Nyhetsdygnet

Polisdygnet


Webbfrågan
Behöver Karlstad fler hallar?

Babybilder
Välkommen Ingrid!
Nyfödd: Ebbe.


Fråga polisen

Det händer

God morgon

Trafikinformation

PDF

Reseguiden

Spel

Träningsdagboken

TV-guiden

Xtra

Kändis
Demi Moores retusch-skandal

Mode
Trenderna som föddes och dog 2009

Motor

Hälsa & skönhet
Blodiglar - nya hälsotrenden?

Teknik & prylar
Logitech Squeezebox Radio.

Mat & dryck

Tecknare och serier
Sara Granér tillhör de kvinnliga serietecknare som har fått mycket uppmärksamhet de senaste åren.


OS 2010
http://os2010.menmo.se/nwt/rss.html  Senaste nytt inför vinter-OS i Vancouver...


Visa alla jobb
KARLSTAD: Autotech söker Platschef & Teknikinformatörer/projektledare 2010-02-08
FILIPSTAD: SMA Svenska Mineral AB söker Logistiker 2010-02-08
KARLSTAD: Karlstads Energi söker Informatör 2010-02-08
GULLSPÅNG: PARTEX MARKING SYSTEMS söker Utvecklingschef 2010-02-03
KARLSKOGA: Helmia Bil AB söker Bilmekaniker Plåtslagare 2010-02-02
BENGTSFORS ÅRJÄNG: Moelven Skog söker Virkesköpare 2010-02-01
KIL: Kils Kommun söker Ekonomichef 2010-01-28
SÄFFLE: UMV söker Ekonomichef 2010-01-25
FILIPSTAD: NVS söker Filialchef 2010-01-22
KARLSTAD: Hushållningssällskapet söker 3 nya medarbetare 2010-01-18
Vill du annonsera på nwt.se/JOBB





Hockey med Jacob Järpegård
http://blogg.nwt.se/hockey/feed/  Följ Hockeybloggen på nwt.se.

Personligt med Saralingon
http://blogg.nwt.se/saralingon/feed/  En färgfylld blogg.

FLER ARTIKLAR: Webb-tv

Johannas hundtankar
http://blogg.nwt.se/hund/feed/  Följ Johannas hundtankar på nwt.se.

Bli ett fan på nwt.se:s sida på Facebook. Här kan du bland annat kommentera artiklar och lämna tips och idéer till nya.

Värmlandsinnovationer
http://blogg.nwt.se/varmlandsinnovationer/feed/  Brinner för idéer och modiga människor.

Ulrica inreder
http://blogg.nwt.se/ulrica/feed/  Följ Ulricas inredningsblogg på nwt.se.

Rådhström
http://blogg.nwt.se/radhstrom/feed/  Riksdagsledamot Jan-Evert Rådhström (M) bloggar på nwt.se.

Ärligt talat med Adina
http://blogg.nwt.se/adina/feed/  Garanterat fritt från mode och inredning.

The Soulshake Express
http://blogg.nwt.se/soulshake/feed/  Följ The Soulshake Express på nwt.se.

KT-sportens blogg
http://blogg.nwt.se/ktsporten/feed/  KT-sporten bloggar om sporthändelserna i Karlskoga/Degerforsområdet.

Årets bästa dagstidningstryckeri


Värmlandsfyndet

Dagens ros/firarhörnan