Efter många turer har ett helt nytt alternativ för teaterns framtida utseende lagts fram. Tre arkitektbyråer fick i april uppdraget att komma med idéer om hur tillbyggnaden ska se ut, förslagen har sedan bedömts av en grupp med representanter från de inblandade förvaltningarna i kommunen, länsstyrelsen och Värmlandsoperan.
Växter på taket
Det vinnande förslaget kommer från byrån Erséus. Det är en halvcirkelformad byggnad med platt tak som så småningom blir grönt av sedumväxter. Tillbyggnaden, som beräknas kosta runt 43 miljoner, blir lägre än resten av teatern, taket kommer att sluta vid taklisten på den ursprungliga byggnaden. Fasaden kommer att vara i vitt trä, sockeln i natursten.– Det är ett hållbart byggnadssätt som speglar vår tid, och trätraditionen här i området utnyttjas. Det är klassiskt och tidlöst, men ändå nutida, säger Gunnar Persson.
Förslaget innebär att teatern byggs ut med ungefär en fjärdedel, tanken är att den nya delen ska påverka entrésidan så lite som möjligt.
Bättre arbetsmiljö
TiIllbyggnaden löser de arbetsmiljöproblem som länge funnits för de anställda på teatern. Men tillgängligheten för handikappade och bättre serveringsmöjligheter är två frågor som fortfarande måste lösas.
– Vi räknar med att göra det till hösten, målet är att de förändringarna inte ska påverka utseendet, säger Hans Wennerholm.
Någon upprepning av turerna kring det förra förslaget tror inte Gunnar Persson att det blir den här gången. Förslaget är förankrat hos länsstyrelsen och kommunledningen är informerad. Nu ska bygglov sökas och länsstyrelsen säga sitt, blir allt godkänt planeras ombyggnaden till 2009.
Fotnot: Sedum är ett växtsläkte där bland annat fetblad och kärleksört ingår.


VAR HÄNDE DET?



















































– 







































