VAR HÄNDE DET?
Karlstad | Hela kartan
Barbro Fernström, till vardags kock på Vallargärdets skola, mötte med smakprover redan vid ingången till Mariebergsskogen.
Barbro Fernström, till vardags kock på Vallargärdets skola, mötte med smakprover redan vid ingången till Mariebergsskogen. Foto: Mikael Lindblom

Besöksrekord för matmässan

KARLSTAD: Succé igen för Smaka på Värmland

Nog smakar Värmland alltid. Årets matmässa i Mariebergsskogen lockade 12 000 besökare.
– Vi som arrangörer är väldigt, väldigt nöjda, säger Per Brunström.
Publicerad: 2012-09-30 15:32 | Uppdaterad: 2012-10-01 09:39
Omkring 12 000 personer besökte matmässan under helgen.
Foto: Mikael Lindblom
 [Förstora] 

Ekologiska morötter, vilda korvar och handgjorda praliner. Värmland har förföriska smaker för alla gommar. Helgens matmässa i Mariebergsskogen ordnades för andra året i rad. I fjol kom drygt 7 000 besökare. Den publiksiffran slogs med råge i år.

– Vi kommer att få de officiella siffrorna i början av veckan, men jag kan utan att ljuga säga att vi ligger kring 11 000-12 000 besökare, säger projektledaren Per Brunström från Hushållningssällskapet.

Anstormning av besökare

Anstormningen när mässan öppnade på fredagen var enorm, berättar han. Området fylldes med en gång.

– Vi hade över 5 000 besökare under tre timmar! Det är fantastiskt bra. Många sålde slut på sina varor.

– Vi hade också en väldig tur med vädret.

Fredagen bjöd på strålande vackert höstväder. Det verkade på förhand som att det skulle regna hela lördagen, men riktigt så illa blev det inte.

– Det var jättemycket folk under hela lördagen, men i ett jämnare flöde än under rushen på fredagen.

Värmland smakar bättre

Varför har mässan blivit en sådan succé tror du?

– Jag tror att många besökare uppskattar den stora bredden. Många har uttryckt förvåning över att vi har så många lokala producenter i Värmland, säger Per Brunström.

Ulla och Janne Åkesson från Grums var två av tusentals nöjda besökare.

– Det är roligt med det värmländska! Och visst smakar det bättre, det inbillar man sig i alla fall, skrattade Ulla Åkesson.

Paret hade handlat kalkonburgare och potatischips från Värmlandsnäs.

– Och kalvdans från Ölme. Den är riktigt god, sa Janne Åkesson.

Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Frågan
Besökte du helgens matmässa?
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
I dag kommer den populära Arbete- och ekonomibilagan.

Den innehåller massor av läsning, 32 sidor, och vi berättar bland annat historien om norrmännen som räddade den hotade Älvsbyhus-fabriken i Vålberg.

– Konsument har testat olika sillsorter lagom till midsommar. Dyrast var inte godast!

– Familjenytt

Webbfrågan
Ser du fram emot fotbolls-EM för damer?

Madeleine Malmgren på hästen Vilmer.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se