VAR HÄNDE DET?
Karlstad | Hela kartan
Den trånga gränden löper i Fredsgatans förlängning från Drottninggatan, längs en rödmålad lada och vidgar sig där den möter Älvgatan. Här görs plats för nya Fisktorget, en plats för marknader och evenemang av alla slag.
Den trånga gränden löper i Fredsgatans förlängning från Drottninggatan, längs en rödmålad lada och vidgar sig där den möter Älvgatan. Här görs plats för nya Fisktorget, en plats för marknader och evenemang av alla slag.

Kulturtorg vid Almen och Båten tas bort

KARLSTAD: Projekt Älvpromenaden i stadens bästa älvlägen tar form

Båten vid Residensparken ska bort, och flyttas till ett kallbadhus som byggs i älven nedanför teatern. Timmys utvecklas till fin servering.
Almenparken byggs om till evenemangsparken Fisktorget.
Stadshotellet får lunchdepåer med bar på kajen och bryggor i älven.
Publicerad: 2012-09-18 08:47
I älven nedanför teatern vill man bygga ett kallbadhus, som fanns här förr, och i anslutning till det en restaurang. [Förstora] 
Stadshotellet är med på noterna, att bygga lunchdepå med bar vid kajen, och där bredvid göra en plats för solbadare. Där kajens trappor möter älven, byggs båtbryggor. [Förstora] 

Foto: Anders Hanson
 [Förstora] 

Det är bara några av alla de förslag till utveckling av de centrala delarna av Karlstad - de delar som har älvkontakt – som nu presenteras i en utställning i gamla Wermlandsbankens lokaler vid Stora torget.

”Älvpromenaden” heter projektet som leds av stadsarkitekt Måns Hallén, men det innehåller avsevärt mer än en ett trevligt promenadstråk längs älven.

Öppna upp Älvgatan

Projekttområdet sträcker sig från Klaraborgsbron och österut i stråket Älvgatan-Residensparken-Stadshotellet-Museigatan och upp till Sandgrundsudden.

En grundtanke är att öppna de kvarter längs Älvgatan som vetter mot älven. I dag är de slutna, tillbommade och privatiserade. Bakom grindar och staket döljer sig många fina små gårdar som kan öppnas för verksamheter av alla slag, som caféer, butiker, konstnärlig verksamhet.

Stadsmiljögruppen som arbetar med ”älvpromenaden”, har fått berörda fastighetsägare, företagare och boende med på noterna, och med i idéarbetet.

Almenparken är i dag en oansenlig gatustump mellan Drottninggatan och Älvgatan – i förlängningen av Fredsgatan. Där tänker man sig ett nytt torg – ”Fisktorget”, där gatustumpen vidgar sig mot älven. Torget blir ett evenemangstorg, för alla slags evenemang och verksamheter.

Ägs av kommunen

Kommunen äger kvarteret Almen vid torgets ena sida. Bakom en röd länga och ett plank döljer sig en stor park som kan öppnas för allmänheten. Kommunens representationsvåning där kan göras om till kulturcafé, konstgalleri med musiskaftnar och liknande verksamheter.

– Kommunen äger marken, kan gå före och visa vägen, säger Måns Hallén.

Residenstorget befrias från Båten, så att vyn mot älven öppnas, samtidigt som parken återställs i ursprungligt skick. Båtens ägare flyttar i så fall till en servering ute i älven, vid ett kallbadhus som byggs nedanför teatern, Timmys korvmoj utvecklas till finare servering.

”Lunchdepå med bar”

Stadshotellet är med på förslaget att bygga ”lunchdepå med bar” på kajen, och närmast Västra bron göra plats för solstolar. Vid kajtrapporna byggs båtbryggor.

Biltrafiken får maka på sig vid både Residenstorget och utanför hotellet.

– Där tänker vi oss gångfartszoner där bilar, cyklar och gående samsas på de gåendes villkor. De gående har företräde, säger stadsarkitekt Måns Hallén.

Guggenheimmuseum

Vid Klaraborgsbron tänker man sig ett spektakulärt Guggenheimmuseum – i så fall Sveriges första konstmuseum av det slaget.

Politikerna fattar beslut om förslagen vid årsskiftet. Sedan återstår förstudie, projektering kostnadsberäkningar innan nya beslut kan tas.

– Jag tror att kanske Fiskaretorget eller hotelldelen kan bli verklighet redan 2013, säger stadsarkitekten.

Ola Bjärnek
054-19 97 18
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Skulle du vilja jobba i skogen?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se