VAR HÄNDE DET?
Karlstad | Hela kartan

Hur ska du hjälpa elever i matte?

KARLSTAD

Svenska elever sägs prestera allt sämre resultat i matematik. Med hjälp av sin nyligen slutförda doktorsavhandling hoppas Jorryt van Bommel kunna ändra på det med hjälp av ett nytt sätt att lära ut matematikdidaktik. Metoden riktar sig mot lärarstudenter på universitetsnivå.
Publicerad: 2012-09-18 07:30
Jorryt van Bommel  [Förstora] 

– I min doktorsavhandling har jag fokuserat på undervisning av svenska lärarstudenter. Det handlar kortfattat om att ge lärarutbildare bättre kunskaper i att lära ut matematikdidaktik. Didaktik är läran om undervisning och handlar om de faktorer som påverkar undervisningen. Jag vill lyfta fram och förstärka fyra viktiga huvudaspekter gällande lärande av matematikdidaktik; lärarens roll, matematikkunskaper, målformulering och beskrivning av lektionen. Jag har upptäckt att lärarstudenter bland annat kan ha svårt för att ta till sig lärarens roll eftersom de tänker på sig själva som elever. Och därför måste de få extra stöttning på det planet. Det har också visat sig att lärare inte alltid är tydliga i sin målsättning och det är också en aspekt som eleverna måste lära sig, det vill säga formulera lämpliga mål för en lektion och kunna beskriva lektionen i detalj för att delarna ska hänga ihop. Lärare måste också ha goda matematikkunskaper för att lära ut ämnet och kunna delta i diskussioner.

Hur lång tid har du arbetat med din doktorsavhandling?

– De inledande studierna påbörjade jag 2006 och den blev klar i måndags.

Vad är orsaken till att svenska elever sägs prestera dåligt i matematik?

– Men det kan bero på att lärare inte har haft tillräckligt stöd av läroplanen för att undervisa sina elever på bästa sätt. Eleverna i Värmland följer i alla fall inte det mönstret, deras resultat visar att de snarare har blivit bättre de senaste åren.

Pernilla Karlsson Pilquinao
054-19 98 21
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Skulle du vilja jobba i skogen?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se