Varför pratade ni Cannabis?
KARLSTAD
1 Det finns många sorters droger, varför valde man att sätta fokus på enbart cannabis på den här konferensen?
– Cannabis är den vanligaste drogen och så har vi fått indikationer från bland annat polisen att användandet av den ökar. Drogen är farligare än många tror.
2 Vem arrangerade konferensen?
– Nationella cannabisnätverket arrangerade den för personer som kommer i kontakt med ungdomar i sitt yrke. Nationella cannabisnätverket genomför just nu en nationell satsning på upplysning och förebyggande åtgärder när det gäller cannabisanvändning.
3 Vad diskuterades?
– Många ledande experter inom området talade. Men hela konferensen gick ut på att upplysa om cannabisanvändning. Konferensen var även startskottet för ett pilotprojekt som kommer att genomföras på gymnasieskolor och fritidsgårdar i Karlstad. Projektet innebär att personal ska ges utbildning i att upptäcka och förebygga cannabisanvändning bland elever. Polisens ungdomsgrupp, kranskommuner och Karlstads kommun ingår bland annat i detta projekt.
4 Hur många personer deltog i måndagens arrangemang?
– 250 personer deltog men det var säkert 100 personer i kö utanför som inte fick plats i lokalen. Så det var stort intresse.
5 Hur stort problem är användandet av cannabis i Värmland?
– Det finns inga aktuella regionala siffror, men troligtvis matchar vi riksgenomsnittet. Alltså det är varken fler eller färre missbrukare här än någon annanstans.









































































