Fortfarande lediga platser på universitetet
KARLSTAD: Finns ännu chans att plugga till hösten
Foto: Lisa Olaison [Förstora]
På ingenjör- och lärarprogrammen gapar flera stolar tomma. För den som vill studera kulturvetenskap eller bli samhällsanalytiker är det inte heller för sent att söka. Den som är nyfiken på att läsa en kurs har fortfarande chansen att komma in på bland annat genusvetenskap, informatik, spanska och medie- och kommunikationsvetenskap.
– Vi har fler reserver till programmen i år och totalt sett färre lediga platser, men det finns fortfarande platser att söka, säger Sandra Berginge, antagningshandläggare.
Mer information om lediga platser finns på universitetets hemsida.
– Ansökan görs via nätet och det är först till kvarn som gäller. Söker man sent brukar man få besked inom max två veckor, säger Sandra Berginge.
Färre kurser
Totalt har 1 000 färre studenter antagits vid Karlstads universitet i år jämfört med i fjol. Förklaringen är att regeringen gjorde en särskild utbildningssatsning för några år sedan och att de pengarna nu är slut.
– Vi måste anpassa magen efter matsäcken. Vi har ett mindre utbud på fristående kurser i år, men vi har all time high på program, säger tjänstgörande rektor Thomas Blom.
Det nya programmet till civilekonom har snabbt blivit ett av de mest eftertraktade.
I våras fick Karlstads universitet underkänt på flera utbildningar efter en utvärdering av Högskoleverket. Det handlade bland annat om nationalekonomi, företagsekonomi och psykologi.
– Det är sådant vi verkligen tar på allvar. När vi återrapporterar inom ett år ska vi ha godkänt på de här utbildningarna, säger Thomas Blom.
Populärt med distans
Allt fler studenter utanför Värmland söker sig till Karlstads universitet. En förklaring är utbyggnaden av distansutbildningar som lockar studenter från hela landet.
– Ungefär en tredjedel av studenterna kommer ifrån Värmland, en tredjedel från grannlänen och den sista tredjedelen från resten av landet, säger Thomas Blom.
– Drygt 30 procent av våra studenter läser på flexibel utbildning. De är här vissa dagar, sen åker de hem och sköter kontakten via nätet.
2008: 9 699
2009: 10 732
2010: 12 449
2011: 12 911
2012: 11 981
Källa: Karlstads universitet
Hälsa och wellness
Civilekonom
Sjuksköterska
Socionom
Tandhygienist
Källa: Karlstads universitet







































































