Elever har stylat de nya lokalerna
KARLSTAD: Mitt i renoveringsdammet
Foto: Helena Karlsson [Förstora]
Foto: Helena Karlsson [Förstora]
Snart är det dags för skolstarten att kicka i gång och på skolorna är förberedelserna i full gång. Friskolan Plusgymnasiet öppnade sina portar i Karlstad för första gången 2011 och redan efter första året hann de växa ur sina lokaler.
– Innan så delade vi lokaler mer IT gymnasiet och hade bara två egna klassrum. Nu har vi flyttat upp en våning där vi är helt själva. Vi får nu lokaler som är mer anpassade efter oss och våra program, berättar Magnus Skoglund, nybliven rektor för i år.
Men det är inte bara lokalerna som är nya för i år utan det har även tillkommit två nya linjer, samhällsvetenskapsprogrammet och estetiska programmet med inriktning musik. Musikprogrammet kallas även för artist och har fått nya isolerade studiorum. De program som fanns innan var hantverkarprogrammet med inriktning stylist och preparandutbildningen.
Renovering i slutskedet
– Stylistprogrammet är ett av de populäraste yrkesprogrammen i Karlstad. Med de nya lokalerna får vi in många fler samtidigt som vi kan anpassa efter stylisternas behov nu. Innan hade de mer ett vanligt klassrum. Det är även de som har fått styla de nya rummen och valt färger.
De nya lokalerna är i slutskedet av renoveringen och beräknas vara klara till den 15 augusti, vilket är en vecka innan de nya eleverna anländer.
– Jag längtar efter att få träffa de nya pedagogerna och de nya eleverna. Det ska bli fantastiskt roligt när verksamheten väl drar i gång. Och just det att man får vara med och bygga upp något.
De nya lokalerna är tänkta att kunna vara tillräckligt stora för att husera tre årskurser på skolan samtidigt, vilket blir först nästa år.
– Tanken är inte att vi ska bli jättestora utan att vi ska vara riktigt bra på det vi gör och de ämnen vi har. Relationen till eleverna är för oss väldigt viktig.




































































