VAR HÄNDE DET?
Karlstad | Hela kartan

Sålde sprit till unga

KARLSTAD

En 39-årig man har av tingsrätten dömts till åtta månaders fängelse för olovlig försäljning av alkohol. Mannen har sålt både öl och sprit till barn och ungdomar mellan 13 och 18 år gamla. NWT har pratat med köparen Mike.
Publicerad: 2012-07-19 18:20 | Uppdaterad: 2012-07-19 22:41

Tack vare ett tips kom polisen mannen på spåren.

– Vi inledde en spaningsoperation mot mannen och såg snart att personer kom och handlade alkohol av honom. Han greps och vi gjorde husrannsakan i hans garage och bil, säger inspektör Daniel Fernström vid polisens spaningsenhet i Värmland.

Körde ut alkohol

Vid husrannsakan, som gjordes i mitten av juni, hittades 24 flak starköl och nästan 50 flaskor vodka. Mannens mobiltelefon höll en mängd nummer som ledde polisen till företrädesvis ungdomar.

– Vi åkte hem till dem och höll förhör. De berättade att de fått information om mannen via kompisar. Det var många som kände till honom och att han sålde alkohol. Man kunde köpa alkohol av honom på Gruvlyckan där han bodde, men om man betalade mer körde han ut varorna, säger Daniel Fernström.

Mannen erkände att han hade sålt ett flak öl. Vad gäller den alkohol som hittades i mannens garage menade han att den var avsedd för eget bruk.

Tingsrätten har dock valt att gå på åklagarens linje och mannen döms till fängelse i åtta månader för olovlig försäljning av alkohol. Brottet bedöms som grovt. Dessutom döms mannen för olovligt innehav av alkoholhaltiga drycker.

”Var väldigt nervös”

Enligt tingsrätten är det klarlagt att mannen har sålt alkohol till 18 ungdomar mellan 13 och 18 år gamla. En av köparna är 18-årige Mike, som egentligen heter något annat.

– Jag fick säljarens nummer genom en kompis. Jag ringde upp mannen och sa att jag ville köpa en låda öl och vi gjorde upp om att ses på en plats, säger Mike.

Vid två tillfällen köpte Mike öl från den nu dömde. Vid det senare tillfället märkte Mike att mannen var orolig.

– Han var väldigt nervös och sa att polisen säkert hade koll på honom. Jag fick hoppa in i hans bil och han körde ett kvarter innan jag fick betala och kunde kliva ur med ölen, säger Mike.

Polisens spanare såg köpet och några timmar senare anhölls mannen. Mike vittnade mot honom i tingsrätten.

– Det var inte så roligt att sitta där framför någon man inte kände. Men jag fick höra att han hade sålt sprit till 13 åringar och det är ju inte bra.

Karl Enn Henricsson
054-19 90 00
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Frågan
Väntade du med alkoholdebuten till 18-årsdagen?
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
I dag kommer den populära Arbete- och ekonomibilagan.

Den innehåller massor av läsning, 32 sidor, och vi berättar bland annat historien om norrmännen som räddade den hotade Älvsbyhus-fabriken i Vålberg.

– Konsument har testat olika sillsorter lagom till midsommar. Dyrast var inte godast!

– Familjenytt

Webbfrågan
Spelar du golf?

Madeleine Malmgren på hästen Vilmer.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se