
Så tog polisen sexköparna
KARLSTAD: Prostitution annonserades öppet på nätet
Några timmar senare fanns polisens spanare på hotellet.
– Jag kommer aldrig att göra om detta, säger en av sexköparna i polisförhör.
Den 56-årige mannen betalade en tusenlapp för att få oralsex inne på hotellrummet i Karlstad. Han togs av polisen när han var på väg därifrån, på fredagseftermiddagen den 13 januari.
En timme senare satt han i ett av polisens förhörsrum.
– Jag känner mig förnedrad, sa han enligt polisens förhörsprotokoll.
Han hade sett annonsen, och det var ingen fråga vad den handlade om:
”Hej alla kåta och trevliga killar här i Karlstad”
I annonsen fanns även en bild på en halvnaken kvinna, och en prislista:
• 1 timme 2 000 kronor
• Halvtimme 1 500 kronor
• Avsugning 1 000 kronor max en kvart
”Har många stamkunder”
20 minuter efter att 56-åringen lämnat hotellet kom nästa kund.
– Jag har många stamkunder i Karlstad, säger den prostituerade kvinnan när hon förhörs av polisen.
Hon misstänks inte för något brott. I Sverige är det inte olagligt att sälja sex, bara att köpa.
Därför kan kvinnan berätta, om varför hon började prostituera sig och att hon kan ha uppemot tio kunder per dag. Hon är hemmahörande i ett annat län och åker runt, Karlstad är en av orterna hon besöker enligt annonserna.
Även kunden som kom efter 56-åringen togs in till förhör. Han erkände brott och har nu, liksom den andre mannen, böter att vänta.
Ny annons
Sex dagar senare lades en ny annons upp på samma sajt. Nu var det två andra kvinnor som marknadsförde sitt Karlstadsbesök.
Det var samma klara budskap och en liknande prislista.
Under de timmar polisen bevakade det hotell där kvinnorna hade två rum vägg i vägg, kunde ytterligare två sexköpare identifieras.
– Jag vet att jag har gjort fel, säger en av dem när han förhörs av polisen.
Även den andre mannen erkände brott. Men med en invändning, enligt vad som finns noterat i förhörsprotokollet:
”NN uppger att han inte tycker att han gjort något fel och säger att han tänker fortsätta att köpa sex.”
Sexköpslagen trädde i kraft 1999. Den innebär att det är förbjudet att köpa sexuella tjänster, men inte att sälja. I somras skärptes lagen. Maxstraffet höjdes från sex månaders fängelse till fängelse i ett år.
Under de tio första åren som lagen fanns dömdes 660 personer för att ha köpt sexuella tjänster. För mer än 80 procent av dem blev påföljden 50 dagsböter.
Källa: TT













































































