Tidningsbud berättar om vargolyckan
KARLSKOGA: Ovanligt att någon kör på varg
Foto: Karl Enn Henricsson [Förstora]
Foto: Stefan Herlitz [Förstora]
Stefan Herlitz har under ett år arbetat extra som tidningsbud. Vid tretiden under gårdagens morgon lämnade han centralen för att distribuera morgontidningar i ett område norr om Karlskoga.
– Det händer att jag ser en hel del vilt på mina rundor och det är mestadels vanliga djur som älg, råddjur och räv. Vid något tillfälle har jag också sett vildsvin, men aldrig varg, säger han.
Ylade i närheten
Strax efter klockan sex befann han sig på en grusväg, mellan Nolby och det så kallade Immenkorset, och körde söderut.
– Plötsligt kom det två vargar i hög hastighet från höger. Det gick väldigt snabbt och jag försökte väja. Den varg som sprang först klarade sig precis medan fronten och kanske det högra hjulet träffade den andra, säger Stefan.
Han vände bilen och åkte tillbaka till olycksplatsen. Dock vågade han inte lämna bilen utan iakttog den påkörda vargen genom den nedvevade sidorutan.
– Jag var inte helt säker på om det var en hund eller en varg, men sen såg jag att det var en varg. Den andra vargen var kvar i närheten och ylade så på grund av säkerhetsskäl stannade jag i bilen. Båda vargarna var rätt små, någonstans mellan valpar och vuxna i storleken, säger Stefan.
Så småningom lämnade han fordonet och kunde konstatera att djuret hade avlidit. Han ringde omgående sin arbetsledare och polisen och meddelade vad som hade hänt.
– Polisen sa att jag skulle lägga vargen på sidan av vägen och märka ut platsen så jag gjorde som de sa innan jag åkte vidare. Jag gillar djur och tycker att det är tråkigt att olyckan inträffade, säger han.
Ingen misstanke om brott
Både Stefan och bilen klarade sig utan skador, men vissa hushåll fick morgontidningen något senare än normalt. Eftersom varg faller inom gruppen för statens vilt, tog polisen hand om djuret.
– Vi har lagt det i vår frysbox och under nästa vecka ska vi sända det till Statens veterinärmedicinska anstalt i Uppsala för undersökning, säger inspektör Stig Thored vid polisen i Karlskoga.
Inspektören menar att det inte finns några misstankar om brott och att ärendet hanteras som en vanlig viltolycka.
– Men det är inte speciellt vanligt att någon kör på varg i vårt distrikt, säger han.















































