"Ljusstråk är en sorts konstens folkrörelse"

KARLSKOGA: Tre med anknytning till Karlskoga medverkar

Det finns närmare 120 punkter upptagna i programmet till Ljusstråk, kulturslingan genom Nora Bergslag, som pågår lördag 4 september och söndag 5 september. Några av de konstnärer som medverkar har anknytning till Karlskoga och dit hör Ulrika Andersson, Berne Nilsson och Eva Bratt.
Publicerad: 2010-09-03 07:30
Ulrika Andersson kallar sin utställning i Galleri Skrekarhyttan under Ljusstråk för Jag sjunger när jag målar. Den här bilden togs i juli vid hennes förra utställning i Galleri Skrekarhyttan.
Foto: Benny Abrahamsson
 [Förstora] 

Ulrika Andersson visar måleri i olja och akryl i Galleri Skrekarhyttan. Det var i det galleriet som hon i början av juli med 25 målningar visade att hon kan bli en av Karlskogas främsta kolorister. Hon kallar sin utställning Jag sjunger när jag målar. Ulrika Andersson har sommarstuga som ligger i Nora kommun och det gör det möjligt för henne att för tredje gången medverka i Ljusstråk.

Eva Bratt ställer ut måleri i Bengtstorp, en by som ligger före Gyttorp. Eva och maken Ingvar Bratt var i skarven mellan sjuttio- och åttiotalet med i Karlskoga om att grunda konsthantverksgruppen Fyra familjer och efter flytten till Bengtstorp och Nora kommun har Eva Bratt utvecklat sitt måleri.

Ström och Lindh

Berne Nilsson kallar sin utställning Människor jag mött och Personligt möte med naturen och den finns i Glädjekällans Konst & Trädgård i Striberg, inte långt från idrottsplatsen. Berne Nilsson debuterade som konstnär på sextiotalet då han bodde i Karlskoga. Senare flyttade han norröver för att för tio, femton år sedan återvända till våra breddgrader. Berne Nilsson brukar också vara representerad på Vårsalongen.

Det finns bland alla mer eller mindre kända konstnärer och konsthantverkare också ett par herrar som haft stora framgångar som musiker men som nu ställer ut bilder. Ted Ström, som blivit en inte oäven akvarellist, kallar sin utställning Mellan ån och Atlanten och den kan ses på Storgatan 29 i Nora medan Björn J:son Lindh visar sina verk i Knapptorps Gård. Där kan man också se bilder av Ulf Wahlberg, den förre konstprofessorn som bland annat gjord tjusig grafik av bilvrak placerade vid Granbergsdals hytta.

Björn J:son Lindh och Ulf Wahlberg delar utrymmet i Knapptorps Gård med Måns Rossander som ställer ut målningar, litografier, glas och grafik.

Konserter med J:son och Ström

Det bör observeras att Björn J:son Lindhs ateljé stänger tidigare på lördagen eftersom han ska vara med på två konserter. Först en i Nora kyrka kallad Arktisk romans och där medverkar även Ted Ström, Roine Magnusson, Claes Strömblad, Kersti Esselwall-Smårs, Anders Wallén och Marie Nordenmalm. Senare på kvällen blir det en minikonsert kallad Vågspel och den hålls i anslutning till Paviljongen på strandpromenaden vid Norasjön. Där medverkar samma gäng som vid Arktisk romans, bortsett från Roine Magnusson.

Anders Wallén kan dessutom höras sjungande visor i Nora bibliotek såväl lördag som söndag medan skönsjungande Kersti Esselwall-Smårs under söndagen bjuder på musik från blandade epoker ackompanjerad av Peter Berlind-Carlsson på gitarr. Denna musikaliska salong inleds med en Afternoon Tea-buffé och platsen är Hult Säteri.

För tionde gången

Kulturslingan Ljusstråk genomförs i år för tionde gången. Det var Inger Linder, då kulturchef, och Eva Bratt, då kultursekreterare, i Nora kommun som först kom med idén och tillsammans med andra kulturarbetare sjösattes 2001 den första kulturslingan. Och alltsedan dess har Ljusstråk genomförts första helgen i september.

Anders Wallén, som varit med från starten, anser att sådana här slingor bestående av konst, musik, dans och teater ”tar sig förbi den ganska utbredda galleriskräck och åsiktsvånda som vanliga människor kan känna. En sorts konstens folkrörelse som öppnat för mindre pretentiösa möten mellan utövare och publik.”

Benny Abrahamsson
0586-72 13 35
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Karlstadsliv berättar om en spansk vinimportör och hennes intryck av sin nya hemstad Karlstad.

– Följ våra tappra bantare i Biggest winner

– Karlstadsliv – den spanska vinkulturen odlas på Klara

– Familjenytt

Webbfrågan
Ska du följa Svenska rallyt?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

billiga resor