Magisk kväll med Carola på torget
PUTTE I PARKEN: Drömkonsert med Elvis- och Barbra Streisand-låtar
I början av juli var Dalhalla platsen för Carolas drömkonsert, och i morgon är hon i Karlskoga.
Foto: Fredrik Persson / SCANPIX [Förstora]
Pappa älskade Elvis och mamma älskade Barbra Streisand, så Carolas barndom var fylld av deras musik. Nu är mamma och pappa borta, och med sin konsert vill Carola bland annat hylla deras minne.
– Jag har en liten familj nu, min syster finns kvar, och sedan är det jag och Amadeus, säger Carola Häggkvist när Karlskoga Tidning pratar med henne inför lördagens konsert på Putte på torget.
Viktig grund
– Det är en del av min barndom och en del av en familj jag inte har längre, någonstans förstår man vad jag vuxit upp med och vad som färgat mig.
Carola har ett par veckor av vad hon kallar halvsemester bakom sig, och efter urladdningen i Dalhalla ser hon fram emot att göra sin Elvis- och Barbrakonsert igen, om än i bantad tappning.
– Jag måste skära ned på ett material som redan från början var omöjligt att ta bort låtar i från, säger hon. Vi har börjat titta på det nu, men det är otroligt svårt att kapa bort den halvtimme som ska till för att få in det på tiden jag fått, en timme och 45 minuter.
Planering på plats
Hur det blir bestäms inte förrän Carola sett Puttes tält på torget, vilka entréer som är möjliga att göra vet hon förstås inte förrän hon är på plats.
– I Dalhalla kom jag in i en båt till Streisands Somewhere, säger hon, och på en båge till Elvis CC Rider.
– Det är förstås omöjligt i Karlskoga, men något ska jag väl hitta på, jag är kreativ på så sätt också!
Love me tender
Vilka är dina Elvis- respektive Barbra-favoritlåtar?
– Oj, det är svårt, säger Carola. Jag tänkte säga Love me tender, för den sjöng pappa och jag i soffan när jag var liten, men jag måste också nämna If I can dream, för den var språngbrädan till hela min karriär, den vann jag en talangtävling med och fick vara med i Hylands hörna, och då upptäcktes jag av Bert Karlsson.
Magisk låt
– Och när det gäller Barbra måste det bli People, den landade otroligt fint i Dalhalla, då kände jag hur tacksam jag är för den publik jag har, den kärlek jag kände.
– En annan Streisandlåt som är magisk för mig är Papa, can you hear me. Den blev som en bön på konserten, och den betyder ännu mer för mig nu efter sedan min pappa dog.
Det är alltså en taggad och entusiastisk Carola som Karlskogapubliken får möta i morgon kväll. Klockan 20.00 gör hon entré i Puttes tält på torget – men hur, det vet inte ens Carola själv.

















































