Karta VAR HÄNDE DET?
Karlskoga | Hela kartan

”Folk har dåligt trafikvett i Karlskoga”

KARLSKOGA

Det säger Patrick Lundwall, säkerhetssamordnare i kommunen, trafikpolisen Mats Carlsson och Anders Nilsson, förbundschef på Bergslagens räddningstjänst. De tre är överens: folk kör fort och slarvigt och borde ta mer hänsyn till varandra. Och det är värre här än i Stockholm.
Visa mer hänsyn i trafiken, uppmanar Anders Nilsson, Patrick Lundwall och Mats Carlsson.
Foto: Sisela Rosén Ignatkova
 [Förstora] 
Anders Nilsson, Mats Carlsson och Patrick Lundwall vill att folk ska tänka efter när de kör.
Foto: Sisela Rosén Ignatkova
 [Förstora] 
Patrick Lundwall illustrerar läget med något han såg häromdagen: två bilister som triggade varandra tills de var uppe i över 100 km/h, bara för att den ene inte verkade vilja släppa in den andre i sin fil. Och han tycker det är mycket sådant här.
– I Stockholm och andra större städer gör de inte så, där är de vana vid en hög trafikintensitet, säger Patrick Lundwall.
Det är en fråga om attityder, tror alla tre. Cyklisterna åker på trottoarer och utan ljus, ungdomar åker på trimmade mopeder, bilisterna kör för fort och håller inte avståndet, de stannar inte vid övergångsställen, de försöker hinna över vid gult ljus, de iakttar inte högerregeln... och det gäller alla åldrar, män som kvinnor, lastbilar som vanliga bilar.
– Fast yngre verkar slarva mest med bilbältet, säger Mats Carlsson.
Till och med mellan Karlskoga och Kristinehamn skiljer sig trafikkulturen åt, säger Anders Nilsson. I Kristinehamn går de mer på högerregeln än här.
– Hertig Carls allé är ett typiskt exempel: det är ingen huvudled, men alla åker som om det vore det, säger Mats Carlsson, med tillägget att den snart ska bli det.

Annat tempo

Kommunen, polisen och räddningstjänsten har fortlöpande kontakt med varandra i trafiksäkerhetsfrågor. Och just nu är det mycket som händer på den fronten i Karlskoga, det är rondeller som byggs och vägar som läggs om.
– Nu måste vi börja diskussionen kring hur vi ska bete oss i den nya trafikmiljö vi skapat, säger Patrick.
Det är ingen tvekan om att hastigheterna har gått upp, säger Anders Nilsson.
– Vi ser det redan när vi åker ut på larm på E 18, det är ett helt annat tempo nu. Det händer oftare att bilarna inte stannar vid stoppljusen, det har märkts en förändring bara de senaste fem åren.
De gissar att det är den allmänna stressen i samhället som märks även i trafiken.
– Folk borde tänka mer på vad som kan hända. Ett budskap vi har på räddningstjänsten som nästan blivit som en slogan är ”sänk farten, så slipper vi klippa loss er”.
De är ense om att man borde satsa mer på trafiksäkerhetskunskap hos barnen, att skolan har ett ansvar. Och att alla ungdomar borde få prova krocksläde och voltbil.

Använd isskrapa

När det gäller alkohol så tror Mats Carlsson att folk tipsar mer nu när de ser någon misstänkt rattfyllerist.
– Och det är vi tacksamma för – vi kan ju inte vara överallt.
Patrick Lundwall har jobbat som ambulansförare i tjugo år och varit på många olyckor.
– Ha inte bråttom, ni vinner så lite! vädjar han till alla.
– Folk klagar på vägarna och hastigheterna – men det är inte säkert att det alltid är vägarna det är fel på, utan kanske på den som sitter bakom ratten.
– Jag önskar att det inte var töntförklarat att visa hänsyn, säger Anders Nilsson och passar på att tillägga att det faktiskt är tillåtet att använda isskrapa, något som är aktuellt just nu.
– Det är väldigt bra om folk har rena rutor, i stället för att sitta och kika genom ett hål.

Sisela Rosén Ignatkova

PUBL: 2008-10-31 06:00
Skriv ut!  SKRIV UT!  Tipsa en vän via e-post!  TIPSA  Synpunkter på artikeln!  RÄTTA

nwt.se - Just nu!
LÄS OCKSÅ:



Nu rivs gamla bruket i Deje



WEBB-TV: Lindskog inför helgens match
LÄS OCKSÅ:

Nu är det bara att gilla läget
FBK:s sportchef Thomas Rundqvist kunde i torsdags konstatera att det bara dök upp 5 496 åskådare till LLA. En bottennotering när det gäller slutspelshockey i den nya arenan.
LÄS OCKSÅ:


NWT:s reporter Per Mårtensson och promotorn Anders Holmberg från Karlstad fick ett exklusivt möte med Eddie Chambers, som ska försöka återta tungviktstiteln till USA i lördagens titelfight mot Wladimir Klitschko inför 50 000 åskådare i Düsseldorfs fotbollsarena.


LÄS OCKSÅ:
Är du för eller emot kronprinsessegåvan?


WEBB-TV: Sanny tramsade med Holtet
WEBB-TV: Sanny tramsade med Holtet
LÄS OCKSÅ:





Praktikplatsgaranti, en bra idé?


Nytt nummer av Värmlands största näringslivstidning!

Varning för bajs i töväder!

Kommunikationsbyrån 30 fingrar fick priset  Årets Drivhusföretag av Drivhuset vid Karlstads universitet och NWT. Fr.v. Jonny Ohlsson, NWT, Erica Hallin och Samuel Jonsson, 30 fingrar samt Linda Edh, verksamhetsledare i Drivhuset.
LÄS OCKSÅ:

Gångvägen under järnvägen intill Torpnoret i Skåre översvämmas ofta under vårarna. Hela området intill Torpnoret hotas av vattenmassor och nu planerar Karlstads kommun att säkra det med en sluss eller vallar vid reningsverket.

Jonathan Armishaw, Simon Kronlöw, Robin Boij, Elly Reynolds, Beth Pridding, Hanna Lindströmn och Linnea Traxler samarbetar för att stoppa bränder och vandalism i skolor.

En utslagen Klara Svensson. Nej, bilder ljuger en aning. Det här var en av övningarna vid gårdagens träningspass i Sundstahallen.

Varför är du ny ordförande för fältartisterna?

Bernard Dj B.e.a.t.s Ross bestämde sig redan som 15-åring att bli dj. Nu lär han ut sina kunskaper till aspirerande dj:s i Karlstad.

Lasse Stefanz firar den Grammis bandet fick på Hovet i januari 2009, sedan de utsetts till Årets Dansband. Ikväll spelar Lasse Stefanz på Valsverket i Degerfors.

Deltagarna i medborgarskolans akvarellkurs visar sina alster i Kristinehamns bibliotek.

Anders Sandberg har omsatt sitt recept på fysisk aktivitet, FaR, i praktiken genom dagliga, raska promenader. Åsa Österberg har funnits vid hans sida med stöttning och uppmuntran när det varit trögt.

Regissören Erik Järnberg Rååd tillsammans med skådespelaren Göran Ragnerstam.



Nyhetsdygnet

Polisdygnet


Webbfrågan
Behövs strängare straff för icke bajsplockande hundägare?

Babybilder
Caspian
Juni Maria


Fråga polisen

Det händer

God morgon

Trafikinformation

PDF

Reseguiden

Spel

Träningsdagboken

TV-guiden

Xtra

Kändis
Demi Moores retusch-skandal

Mode
Trenderna som föddes och dog 2009

Motor
1902 köpte handlaren Hugo Larsson i Kristinehamn en begagnad bil från Köpenhamn. Det lilla fordonet av okänt märke körde han ut varor med till stadens medborgare. Bilen var en av de allra första i Värmland och här ser vi Hugo Larsson utanför butiken på Kungsgatan 17.

Hälsa & skönhet
Blodiglar - nya hälsotrenden?

Teknik & prylar
Sofia Herrlin

Mat & dryck

Tecknare och serier
Sara Granér tillhör de kvinnliga serietecknare som har fått mycket uppmärksamhet de senaste åren.


Slutspelsbloggen
http://blogg.nwt.se/slutspel/feed/  NWT-sporten bloggar om FBK i slutspelet.


Super-Seb inifrån Degerfors IF
http://blogg.nwt.se/super-seb/feed/  Följ bakom kulisserna i Degerfors IF.


Mode och stil med Sofia
http://blogg.nwt.se/mode/feed/  Följ nya modebloggen på nwt.se.


Visa alla jobb
MUNKFORS: Uddeholm Strip söker Underhållsingenjör 2010-03-17
KARLSTAD: Swede Craft söker Flertalet tjänster , Demonterare, Kundansvarig mfl. 2010-03-17
KIL: Alfa Neon Skyltfabrik AB söker Grafisk Formgivare med kunskaper inom konstruktion & 3D visualisering 2010-03-16
KARLSTAD: Internationella Engelska Skolan söker Teachers ,Librarian, Economic Assistant , Recreation Instructor 2010-03-15
KARLSTAD: Preferens Reklambyrå söker Webbdesigner 2010-03-15
KARLSTAD: Örsholmslackeringar AB söker Kökssäljare 2010-03-08
HEARLAND - INDRE ÖSTFOLD: Nortura AS söker Semestervikarier / Säsongsarbetare 2010-03-08
GRUMS: Gruvöns Sågverk söker Elektriker 2010-03-08
SÄFFLE: UMV Coating System AB söker Controller 2010-03-08
KARLSTAD: IT-Mästaren söker Försäljning och Teknik 2010-03-05
Vill du annonsera på nwt.se/JOBB



Personligt med Saralingon
http://blogg.nwt.se/saralingon/feed/  En färgfylld blogg.

FLER ARTIKLAR: Webb-tv

Johannas hundtankar
http://blogg.nwt.se/hund/feed/  Följ Johannas hundtankar på nwt.se.

Bli ett fan på nwt.se:s sida på Facebook. Här kan du bland annat kommentera artiklar och lämna tips och idéer till nya.

Värmlandsinnovationer
http://blogg.nwt.se/varmlandsinnovationer/feed/  Brinner för idéer och modiga människor.

Ulrica inreder
http://blogg.nwt.se/ulrica/feed/  Följ Ulricas inredningsblogg på nwt.se.

Rådhström
http://blogg.nwt.se/radhstrom/feed/  Riksdagsledamot Jan-Evert Rådhström (M) bloggar på nwt.se.

Ärligt talat med Adina
http://blogg.nwt.se/adina/feed/  Garanterat fritt från mode och inredning.

The Soulshake Express
http://blogg.nwt.se/soulshake/feed/  Följ The Soulshake Express på nwt.se.

KT-sportens blogg
http://blogg.nwt.se/ktsporten/feed/  KT-sporten bloggar om sporthändelserna i Karlskoga/Degerforsområdet.

Årets bästa dagstidningstryckeri


Värmlandsfyndet

Dagens ros/firarhörnan