Marssolen strålar – mot rekord

– men ännu har våren inte kommit

Även om vi precis haft några solfattiga dagar har mars månad hittills bjudit på rekordsoligt väder. Det har SMHI siffror på – i Karlstad var noteringen till och med 17 mars 136 soltimmar, i Borlänge 127 soltimmar. Det är de två solmätningsstationerna närmast Karlskoga, så någonstans däremellan bör noteringen ligga.
Publicerad: 2010-03-20 07:30
Solen strålar över blanka isar – ja, mars månad har hittills varit ovanlig rik på soltimmar. Fortsätter det så blir det rekord.
Foto: Robin Sonesson
 [Förstora] 

Därmed är vi faktiskt på väg mot en rekordnotering vad gäller antalet soltimmar i mars.

– Den soligaste mars någonsin var 1997, då månaden bjöd på 225 timmar sol, berättar Alexandra Ohlsson på SMHI i Norrköping. Så om det fortsätter på samma soliga sätt månaden ut kan det bli rekord i år.

Jämförelsevis kan nämnas att hela mars ifjol bjöd på något under 100 soltimmar. Och under första veckan i mars hade vi lika mycket sol som under hela februari. En genomsnittsmars har 133 soltimmar. Allra mörkaste mars var 1988, med bara 9 timmar sol på 31 dagar.

Förhållandevis milt

Nu är det en och en halv vecka kvar av mars, så solrekordet är inte ”hemma” än.

– Nu är det förhållandevis milt, och det kommer att fortsätta de närmaste dagarna, säger Alexandra Ohlsson. Det fortsätter vara mulet och soltrenden bryts. Men i början av nästa vecka ser det ut att bli klart väder med många soltimmar. Och då får vi kallare nätter igen.

Därmed är vi inne på temperaturer – och det är dygnsmedeltemperaturen som avgör när det är vår, inte antalet soltimmar.

– Vår definition på vår är när medeldygnstemperaturen är noll grader eller varmare under sju dagar i följd, säger Alexandra Ohlsson. Och dit ser det ut att vara långt ännu...

Minus 6 i snitt

Karlskogas närmaste temperaturmätstation ligger i Kristinehamn, och där har man en medeldygnstemperatur på minus 6,0 grader till och med 17 mars.

– En del dygn var det strax under noll i medeltemperatur, men under några dygn var det neråt minus 20 grader på nätterna och då sjunker genomsnittstemperaturen snabbt.

Det soliga vädret för också med sig att nederbördsmängden är liten, bara några milimeter har fallit hittills i mars.

Dagsmejan kommer

Ett intryck är att det har fallit ovanligt stora mängder snö från mitten av december till och med februari. Men det är inte hela sanningen. Att snötillgången är riklig beror mest på att de låga temperaturerna har gjort att nederbörden har legat kvar, utan att regna eller töa bort mellan snöfallen.

Dagsmeja är ett begrepp som SMHI använder, och som hör ihop med våren.

Dagsmeja innebär att solens strålar blir allt mer verkningsfulla, och att de smälter snö och is även om lufttemperaturen ligger under noll.

På tal om sol och ljus, så infaller vårdagjämningen idag lördag 20 mars. Vilket innebär att natt och dag är lika långa över hela jorden.

Lasse Sjöberg
0586-72 13 34
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
NWT Kultur har besökt repetitionerna av Johannespassionen, nästa verk som Wermlandsoperan tar sig an. Och nöjesavdelningen är som vanligt välmatad på fredagar med bland annat musik-, film- och spelrecensioner.

– Familjenytt

– De viktigaste in- och utrikesnyheterna

Webbfrågan
Behöver Värmland ett Lerin-museeum?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

billiga resor