Prova på att dansa rock´n roll

Under sportlovet förra året körde Garik Kirokosian en nybörjarkurs i rock´n roll-dans på kulturskolan, med ett 15-tal deltagande tjejer. Nu kommer han igen och bjuder in tjejer och killar att prova på rock´n roll-dans i Rävåsskolans gymnastiksal i Studiefrämjandets regi vid tre tillfällen i nästa vecka, tisdag 16 mars, onsdag 17 mars och fredag 19 mars.
Publicerad: 2010-03-12 11:30
Garik Kirokosian och Tomas Bergström lockar med möjligheten att komma till Rävåsskolans gymnastiksal och prova på Rock´n Roll-dans.
Foto: Lasse Sjöberg
 [Förstora] 

– Förra gången var det bara tjejer som var med, så vi ser väldigt gärna att killarna kommer också, säger Garik Kirokosian som nu har engagerat Tomas Bergström som ledare.

Tomas Bergström har sin bakgrund som dansare i Bygdegillet, och körde cirkusskolan under sportlovet tillsammans med Garik Kirokosian.

– Det gick väldigt bra med cirkusskolan, vi hade 35 olika barn som deltog under sportlovsveckan, säger Tomas Bergström. Nu har vi skickat inbjudan till alla dem till en fortsättning, som kommer i veckan efter rock´n roll-arrangemanget i nästa vecka.

Bra lokal på Rävåsen

Förhoppningen är förstås att de tre prova på-tillfällena ska locka många tjejer och killar, och att tillräckligt många ska bli sugna på att fortsätta.

I så fall kör man cirkusskola vissa dagar, rock´n roll-dans andra dagar – allt beroende på tillgång till lokal.

Rävåsskolans gymnastiksal tycker de passar bra.

– Den är inte för liten, inte för stor, säger Garik Kirokosian. Det pasar bra, det får inte vara trångt men inte heller för ödsligt.

Värmland på danskartan

Han hoppas givetvis att det blir en fortsättning på rock´n roll-dansen i Karlskoga, och ett mål är att sätta Värmland på kartan när det gäller tävlingsdans i rock´n roll.

– Vi tar emot tjejer och killar från 8 år och uppåt, och vi ser gärna att de kommer också från högstadiet och gymnasiet. Blir det tillräckligt många och stor åldersspridning blir det indelning i olika åldersgrupper.

I rock´n roll-dans gäller det att killarna har tillräckligt mycket styrka för att kasta sin tjejpartner upp i luften, och tjejerna måste vara gymnastiska och smidiga.

– Och så gäller det förstås att de har takt- och rytmkänsla, inflikar Tomas Bergström.

Lasse Sjöberg
0586-72 13 34
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
NWT Kultur har besökt repetitionerna av Johannespassionen, nästa verk som Wermlandsoperan tar sig an. Och nöjesavdelningen är som vanligt välmatad på fredagar med bland annat musik-, film- och spelrecensioner.

– Familjenytt

– De viktigaste in- och utrikesnyheterna

Webbfrågan
Behöver Värmland ett Lerin-museeum?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

billiga resor