En historisk jakt - som inte är över än

VARGJAKT: I Hasselforsreviret går vargjakten lugnt tillväga

Klockan 05.30 den historiska lördagsmorgonen var Henrik Widlund ute i skogen i Hasselforsreviret. Den 25 centimeter djupa snön gjorde det tungt för spårarna och den bitande kylan gjorde det tufft för de som stod på pass.
– En av jägarna såg en skymt av en varg, men annars såg vi bara spår.
Inte heller på söndagen blev det något. Nu avvaktar man nysnö innan man försöker igen. För av länets tre tilldelade vargar får bara en skjutas i Hasselforsreviret.
Publicerad: 2010-01-05 09:30
LÄS OCKSÅ:
Nysnö och vargspåren avtecknar sig tydligt på skogsvägarna. Men trots perfekta förhållanden fälldes ingen varg i Hasselforsreviret under vargjaktens första dagar.  [Förstora] 
Noga planerad, väl organiserad och bra utförd. Henrik Widlund är engagerad i den historiska vargjakten, både som jägare och organisatör.  [Förstora] 

– Nu har vi fram till den 15 februari på oss, säger Henrik Widlund.

Oss, det är jägarna i Hasselforsrevirets kärnområde, så där 40 000 hektar begränsat av E 20, väg 204 från Svartå, väg 511 till Dormenkorset och Skagern och Letälven. Henrik Widlund från Degerfors är bland annat ansvarig för rovviltsgruppen inom Örebro läns västra viltförvaltningsområde. På en karta har han prickat in de platser där revirets fyra-fem vargar har observerats.

Han har jagat varg sju gånger tidigare, men som skyddsjakt. Senast 2008, då den alfahanne som bland annat dödat sju hundar, sköts. Sedan dess har det varit lugnare, men under 2009 dödades tre hundar, två av dem hemma på gårdarna.

Fascinerande vilt

Henrik Widlund tycker att vargen är ett fascinerande vilt, med otroligt luktsinne och enastående hörsel och som vet att hushålla med sin energi. Om den ska finnas eller inte är en annan sak.

– Men nu finns det ju politiskt beslut på det. Precis som att det ska vara vargjakt.

Och det senare tycker han är bra.

– Jakt kan leda till att vargen börjar associera människan med obehag och blir det skygga djur som det ska vara. Det leder i sin tur till färre vargangrepp och därmed större acceptans.

Det är många protester mot ”hetsjakten”?

Påhoppade

– Jakten har fungerat mycket bra. Det känns ju fel att vi jägare, som utför det som politikerna beslutat, ska bli påhoppade. Inte har jägarna gått man ur huse heller. I de runt 45 jaktlag som finns i Hasselforsreviret ingår mellan 300 och 400 jägare. 80 av dem var ute i lördags, 40 i söndags. Första älgjaktsdagen är det fler, uppåt 200, säger Henrik Widlund.

Vargjakten är ändå en historisk händelse. Senast en varg sköts i reviret under vanlig jakt var 1852 och det är ett 60-tal år sedan en vargjakt organiserades här.

– Jag hoppas vi kan fälla den varg vi fått oss tilldelade och uppfylla vårt uppdrag: att förvalta allt vilt och se till att det varken finns för lite eller för mycket av vare sig bytes-, klöv- eller rovvlit.

Sigun Carlén-Slottner
0586-72 13 33
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Ska du följa Svenska rallyt?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

billiga resor