SSU besökte skolor i Karlskoga
KARLSKOGA
– Alla instanser måste göra sitt, i dagsläget tycker vi att omvärlden blundar för det som händer i Gaza, säger hon.
Foto: Carl Olsson [Förstora]
I söndags anlände Jytte Guteland till Mora efter 11 timmar och 8 minuter i Vasaloppsspåren och i går kom hon till Karlskoga. Tillsammans med Victor Silwerfeldt, ombudsman för SSU i Örebro län, besökte hon Karlbergsskolan och Bregårdsskolan för att träffa eleverna och diskutera det som sker runt om i världen.
– Vi har flera internationella kampanjer där vi visar de absurditeter som finns i världen, det satsas mer pengar på militären än på sjukvård och bistånd, säger hon.
En av kampanjerna handlar om konflikten i Gaza som hon inte anser är jämbördig utan där Israel är den starka parten.
– Israel bombade till och med skolor under attacken trots att de fått information om var de låg. Man kan ju tänka sig vad en sådan sak gör med ett samhälle, säger hon.
Överlevnad för demokratin
Genom sina två skolbesök hoppades hon kunna inspirera ungdomarna till att själva engagera sig politiskt.
– Det handlar om hela demokratins överlevnad, det hela bygger på att unga människor vill vara med och förändra. Vi måste få med oss ungdomar som vet hur det ser ut i skolor och på fritidsgårdar, säger hon.
Ökat engagemang
Hon berättade vidare att hon märker ett ökat engagemang bland de unga, att fler är intresserade än vad som var fallet för några år sedan. Som ett bevis på det kom Sara Mattsson fram för att prata, ta broschyrer och en SSU-pin.
– Jag tycker att det är viktigt att engagera sig, gör man det så kan man påverka omvärlden, säger hon.
Hon beslutade sig även för att gå på SSU:s medlemsmöte som hölls på tisdagskvällen men är inte helt säker på att hon vill kalla sig politiskt intresserad.
– Jag vet inte riktigt, jag var anarkist förut men nu tycker jag det här låter bra, säger hon.












































