Degerforsare undkom tsunamin
DEGERFORS: Fick endast med sig värdesakerna
– De klarade sig båda två och kunde fly upp i bergen med endast sina värdesaker, säger Anders Nygren som är Alexanders pappa.
Alexander Nygren studerar sedan i höstas på Hawaii och bor vid Waikiki beach på ön Oahu tillsammans med sin flickvän Linda Friberg. Waikiki Beach är ett område som ligger i farozonen för tsunamin och paret fick snabbt uppmaningen om att ta sig från platsen.
Snabbsnack
– Jag pratade en snabbis med Alexander strax efter att det hänt och de hade då tagit sig upp i bergen, säger Alexanders pappa Anders Nygren. De fick med sig sina värdesaker som pass, pengar och annat, men kläderna blev kvar där nere.
Tanken är att Alexander och hans flickvän Linda ska studera fram till jul på Hawaii, men att det efter tsunamin kan bli ändringar.
– Meningen är ju att de ska gå i skola på Hawaii fram till jul, säger Anders Nygren. Sedan är tanken att Alexander och Linda ska åka vidare till Thailand. Men nu får vi se hur det blir. Huvudsaken är att de klarade sig undan med blotta förskräckelsen.




































































