Åtorpsmarken alltid lika populär
Åtorp: Besökarna bussades in till marknadsplatsen
– Det här är jättebra väder på en marknad då folk inte kan göra så mycket annat än att komma hit, säger knallen Nina Larsen från skånska Huaröd.
Foto: Leif Tallmyren [Förstora]
Foto: Leif Tallmyren [Förstora]
Foto: Leif Tallmyren [Förstora]
Foto: Leif Tallmyren [Förstora]
Foto: Leif Tallmyren [Förstora]
Natten mot lördag var det något av ett domedagsregn som föll över Degerfors med omnejd. Men på lördagen kom inledningsvis inga större mängder, vilket fick folket att ta sig till Åtorp där det var marknadsdags.
– I dag har vi valt att bussa marknadsbesökarna från Allsons Fryslager då det är för surt för att parkera på gärdena, säger Håkan Tjärnbro. Från andra hållet finns det en del grusplaner att parkera på, så där får folk promenera.
Som vanligt var det många knallar som kommit till den traditionsrika marknaden i Åtorp. En var Nina Larsen från Skåne.
Hur många marknader har du varit på i år och hur många av dessa har varit soliga?
– Svaret är många på båda frågorna, säger Nina Larsen och fortsätter:
– Ja har varit på marknader i Norrland i sommar och där har det varit fina soliga dagar på de flesta av marknaderna. Men jag tycker inte att det är något fel på det här vädret. Alla väder är bra bara det inte värker ner regn. I sådant här väder brukar folk komma till marknaderna. Är det strålande solsken har många mycket annat att göra.
Köp nitlotter
Plötsligt hörs det.
– Kom och köp nitlotter! Köp fyra så får du den femte gratis.
Det är Göran Silfverhjelm drygt 80 år och still going strong och med glimten i ögat som säljer lotter för Hembygdsföreningen. Ett provköp gjordes förstås och sedan kunde det konstateras att det verkligen var nitlotter Göran sålde. Han talade sanning.
– Tror du att jag ljuger, säger han och lockar till sig nästa kund med frasen ”kom och köp nitlotter” som också den gick i fällan.
Ett trevligt inslag var det i alla fall.




































































