Tilda Warnqvist på hästen Rutan som leds av Alicia Karlsson. Bredvid finns Lovisa Ahlberg.
Tilda Warnqvist på hästen Rutan som leds av Alicia Karlsson. Bredvid finns Lovisa Ahlberg. Foto: Ellinor Isaksson

100-årsfirande i Kröken

DEGERFORS: Alla fick prova på att rida

Det här året firar Svenska ridsportförbundet 100 år och det passade man på att fira hos Degerfors Rid- och körsällskap under söndagen.
– Idag får man prova på att rida här och vi visar även klassisk dressyr, trav och westernridning, säger ordförande i sällskapet Anders Möllberg.
Publicerad: 2012-09-24 07:30
My Höglund, 3 år, har redan fastnad för hästar och vill ha en egen häst. Här tillsammans med farfar Göran Höglund och Claudia Schmitt, ägare till ponnyn Zolte.
Foto: Ellinor Isaksson
 [Förstora] 

Lovisa Ahlberg är en av ridinstruktörerna på plats och sköter bland annat om alla barn som vill provrida och en av dessa är 3 år och heter My Höglund.

– Det är andra gången som My provar på att rida. Hon vill bra gärna ha en egen häst, säger farfar Göran Höglund, som får hänga med på provrundan till fots för att hålla i lilla My som skiner som solen när hon sitter upp på ponnyn.

– Nu vill hon rida på en stor häst, men det får hon inte, säger farfar Göran när det bär av hemåt och My är inte lika glad.

– Det här är en sport för alla åldrar, från unga år och uppåt, menar Birgitta Norman i sällskapet.

– Här får man komma och lära sig rida och här finns inga huliganer, skojar ordföranden Anders Möllberg.

Vi är i Kröken, på väg ut mot sjön Gryten, hos Ahlbergs, förklarar någon för mig.

Den här dagen när det firades 100 år runt om i Sverige passade man på att visa upp sig för publik.

– Jag har just avslutat en uppvisning och nu är det westernridning på gång, säger Lovisa Ahlberg.

Vid sidan om håller barnen, mest flickor, på att provrida ponnyhästar och större hästar.

– Ja, vi vill prova, säger Tilda Warnqvist och Linnea Larsson.

Båda flickorna får varsin ponny, Zolte som är svart och Rutan som är en lite ljusare ponny.

Matilda Boman, 10 år, är van vid B-ponnyn Rutan som i vanliga fall är hennes foderhäst.

Ellinor Isaksson
0586-72 13 41
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan
LÄS OCKSÅ:
Är det bra att elitserien i ishockey byter namn?


Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Hus & hem fokuserar i dag på en blomma som kommer i många färger och skepnader: klematis, som är många trädgårdsodlares favorit.

– Travtips V86, V75.

– Familjenytt.

Webbfrågan
Är det bra att elitserien i ishockey byter namn?

Madeleine Malmgren på hästen Vilmer.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se