Effektivare nattis
DEGERFORS: Stramar upp utan att försämra kvalitet
Nu har åtstramningar gjorts som man inte anser kommer att försämra kvaliteten. Dock hoppas man nu att föräldrarna i god tid kan ge besked om hur de jobbar och vilka nätter de behöver lämna sina barn på nattis. Många har inte rullande schema, andra föräldrar har scheman med snabba förändringar och extratider, men så långt det är möjligt hoppas man ändå få besked i tid.
En ny schemablankett ska tas fram, där föräldrar skriver såväl arbetstid som barnets vistelsetid i omsorgen, och den ska användas inom hela förskolan för att inte diskriminera viss verksamhet.
En åtstramning som gjorts kom genom ett nytt avtal. Tidigare fick personalen sova kvar på avdelningen även om inga barn som natt där och då utgick ob-ersättning enligt det avtal som fanns. Nu har det plockats bort. Personal kan förvisso sova kvar, men får ingen ob-ersättning om där inte finns några barn. Vissa tider har det varit dålig beläggning.
Samarbete mellan natt- och dagpersonalen har också startats för att effektivisera ännu mer. Nattpersonalen tar emot barn en timma tidigare än de gjort förut, vilket gör att dagpersonal kan sluta tidigare och därmed har det skapats mer utrymme för att dokumentera, planera och följa upp verksamheten.



































































