Konvex följde inte reglerna
Karlskoga: Arbetsmiljöverket överväger göra åtalsanmälan
– Från början var inte den här anläggningen riskklassad nu visar utredningen att den är det och då få vi handla därefter, säger Konvex vd Leo Virta.
Arbetsmiljöverket anser att Konvex AB inte följde reglerna vid den explosion som inträffade i juni 2011. I den utredning av tillbudet framgår att Konvex hantering kan vara förenad med bildning av de explosionsbenägna ämnena metan och vätgas och att hanteringen därför anses omfattas av reglerna som baseras på det så kallade ATEX-direktivet.
Inte nöjda
Efter explosionen genomfört och dokumenterat konvex en riskbedömning, men den är inte Arbetsmiljöverket nöjda med.
– Vi gör bedömningen att texterna i dokumentet inte till fullo innehåller det ska framgå, säger arbetsmiljöinspektör Michael Nilsson.
Konvex AB ska nu lämna in nya dokument som klargör vilka utrymmen, utrustningar, installationer i verksamheten som bedöms ha betydelse för explosionsriskerna. Vidare vilka rådande rutiner som har riskbedömts avseende tillvägagångssätt för arbeten i explosionsfarlig miljö.
Tar lärdom
Konvex AB:s vd Leo Virta tar resultatet av Arbetsmiljöverkets inspektion som ett sätta att lära sig.
– Den här verksamheten var inte riskklassad från början, men nu har det utretts bedömning är gjord att den är det, säger Leo Virta. Vi har också lämnat över en del dokument till Arbetsmiljöverket, men de vill ha mer. Nu visste vi inte att det skulle bli den här konsekvensen vid verksamheten och när det då händer, så får vi ta lärdom av det. Vi ska förstås följa de regler som finns och tillgodose de krav som Arbetsmiljöverket ställer på oss.

































































