Klastorp en guldgruva för politiska poänger

Karlskoga: "Ola Karlsson får rätt igen"

Kommer ni ihåg den beramade affären med Klastorps gård som 2005 skulle säljas för 760 000 kronor. Säljare var kommunen och köpare dåvarande arrendatorn. Det blev ingen affär då, men nu är gården aktuell för försäljning igen. Den här gången för 5 miljoner.
Publicerad: 2012-08-25 08:08
Lantbruksfastigheten Klastorp består av totalt 64 hektar åkermark, 9 hektar skog och ekonomibyggnader med mera. Utgångspriset i dag är 5 miljoner kronor.
Foto: Bengt Björk
 [Förstora] 
Priset i dag är ett tydligt kvitto på att jag hade rätt om Klastorp, menar Ola Karlsson.
Foto: Sigun Carlén-Slottner
 [Förstora] 

Klastorp eller Karls Åby 2:14 som nuvarande fastighetsbeteckningen lyder, har varit något av en guldgruva för politiska poänger för Moderaternas Ola Karlsson. Det var han som slog larm första gången när ärendet kom upp i kommunstyrelsens arbetsutskott 2005. Han ansåg då att lantbruksfastigheten var grovt undervärderad.

Konstig värdering

– Jag tyckte värderingen var väldigt låg och konstig, till exempel var det flera byggnader som inte tagits med i värderingen. Jag begärde granskningsstopp och att kommunen i stället skulle ta in anbud för att få ut ett så bra pris som möjligt, säger Ola Karlsson.

Han minns mycket väl den uppståndelse det blev kring hela affären för sju år sedan.

– Sällan har jag blivit så utskälld som jag blev då. Socialdemokraterna tog det som ett angrepp på den kommunala organisationen och man försökte till och med få det till att jag hade personliga intressen i affären. Så var det absolut inte.

Skattepengar

Ola Karlsson förklarar att hans enda intresse var att kommunen skulle sälja till rätt pris.

– Som politiker måste vi se till att ta till vara skattebetalarnas pengar och när kommunen säljer fastigheter är det vad det handlar om, säger han.

Efter de inledande turerna följde flera. När felen upptäcktes i värderingen gjordes den om och man landade i stället på 1,8 miljoner. Någon försäljning blev det trots det inte eftersom det samtidigt kom in anbud på först 2,5 miljoner och sedan 2,9 miljoner.

Fann stora brister

Så småningom granskades hela affären av kommunens revisorer som fann stora brister i den kommunala hanteringen. Rubriken den gången i tidningen blev ”Ola har rätt” och i princip skulle väl rubriken kunna upprepas i dag, möjligen modifierad till ”Ola får rätt igen”.

Klastorp är alltså ännu en gång aktuell för försäljning efter att frågan om försäljning legat i träda ett antal år under tiden som det genomförts en kartläggning av kommunens samtliga fastigheter.

Lite skämmigt

– Då motiverade Socialdemokraterna försäljningen med att det fanns ett gammalt kommunalt beslut att man skulle sälja en fastighet till den som arrenderade gården. I dag verkar även S inställda på att få ut ett bra pris. Den gången blev det väl lite skämmigt när allt uppdagades och därför begravdes historien, säger Ola Karlsson.

Hans mening är att man väl i princip kan sälja till den som arrenderar gården, men att denne i så fall måste matcha det högsta anbudet.

Tydligt kvitto

Utgångspriset i dag är alltså drygt 4,2 miljoner kronor mer än för sju år sedan. Visserligen ingår i dag något mer skog än tidigare, men en riktig värdesättning den här gången innebär ändå en påtaglig vinst för skattekollektivet.

Det lär bli ett tillskott på minst 5 miljoner till kommunkassan. Sista anbudsdag är den 14 september.

– Priset i dag är ett tydligt kvitto på att jag hade rätt om Klastorp, säger Ola Karlsson.

Gunnar Walldén
0586-72 13 53
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Vad saknar du mest på och i Vänern?

En spegling
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se