Gläntar på skolans slutna dörrar

Degerforskvinna ger ut bok om känsliga frågor

– Jag har skrivit boken först och främst för de mobbade, kränkta och utsatta eleverna. Under den tid som jag var i skolans värld såg jag en hel del av detta och det gjorde så ont, säger Anette Evaldsson vars bok ”Bakom skolans slutna dörrar” släpps idag.
Publicerad: 2012-08-16 11:29
Anette Evaldsson, här med ett par av sina hundar, gläntar på skolans slutna dörrar i boken som släpps i dag.
Foto: Anna-Stina Tallmyren
 [Förstora] 

Degerforsaren Anette Evaldsson har jobbat inom barnomsorg och skola i 31 års tid, varav de senaste nio åren som förskollärare/assistent inom skolan. Det är just de åren hon skildrar i boken. Hon vill framför allt lyfta frågan om mobbing och få alla som jobbar inom skolan att verkligen tänka efter och diskutera frågan mer och oftare.

– Detta med mobbning är svårt och jobbigt för alla, men frågan måste upp till ytan mer. Annars fortsätter det ju bara och tar sig uttryck i nya former, som de sista åren på internet och mobilen, fruktansvärt jobbigt för de elever som utsätts för detta, skriver Evaldsson i ett mejl till redaktionen.

Hårdare krav

Hon undrar hur eleverna ska kunna leva upp till det utbildningsminister Björklund pratar om vad gäller hårdare krav utan att först skapa en bättre skola än den vi har i dag.

– En skola där alla accepteras och får vara den de är få den hjälp som de behöver.

Evaldsson finner också skolan föråldrad, den hänger inte med i samhället utveckling. Främst tycker hon det visar sig i den statiska skoltiden mellan kl 8 och 15.30 mest varje dag.

– Det kan vara svårt att få ungdomarna att lägga sig i tid idag när det finns så mycket att göra på kvällarna. Idag har vi ett helt annat utbud av underhållning som tv, dator och tv-spel och detta sitter vi alla vid på kvällarna mer eller mindre, även vi vuxna. Detta utbud fanns ju inte för 30 40- 50 år sedan, utan då gick man och la sig när mörkret föll.

Evaldsson tror att flextid skulle vara en väg att få upp betygssnittet och meritvärdet i skolan för då skulle även de morgontrötta orka mer.

Möten tar tid

Även lärarnas jobb är något hon tar upp.

– Allt detta pappersarbete som ständigt pågår och alla dessa olika möten som tar sådan tid, är verkligen allt detta nödvändigt? Eller går det att minska ner på detta och få mer tid över till eleverna och undervisningen istället? Hon nämner också ständiga rektorsbyten, vilket kanske gör det svårt att finna ett bra ledarskap.

Evaldsson vill inte klanka ner på någon, men glänta lite på de ganska så slutna dörrarna för allmänheten.

Boken, som ges ut på Axplocks förlag kommer att finnas på Internet, men också hos biblioteket och lokal livsmedelshandlare i Degerfors samt på Vulkanmarken kommande helg.

Anna-Stina Tallmyren
0586-72 13 70
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
I dag kommer arbete- och ekonomibilagan, som består av två delar – totalt 48 sidor.

Hela del 2 tillägnas Hagfors näringsliv, som består av mycket mer än bara stål.

– Konsument tipsar om hur du lätt kan ge uteplatsen ett lyft.

– Listan över de senaste fastighetsaffärerna i vårt område.

Webbfrågan
Skulle du vilja jobba i skogen?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se