Misstänkt mordbrand i villa

KARLSKOGA

Under lördagskvällen utbröt en villabrand på Snövägen i Karlskoga. Huset fick stora brand- och värmeskador och det finns misstankar om mordbrand.
Publicerad: 2012-07-08 11:18

Det var strax efter klockan 18 på lördagskvällen som räddningstjänsten fick rycka ut på ett larm gällande en villabrand på Snövägen i östra Karlskoga. Det var främst ett av villans rum som hade drabbats hårt och räddningstjänsten fick använda sig av rökdykare för att få stopp på elden.

Polisen har nu inlett en förundersökning där man ska utreda om det rör sig om en mordbrand.

Familjen som äger villan var inte hemma när branden startade. En akut restvärdesbedömning genomfördes och under natten mot söndagen höll räddningstjänsten villan under bevakning.

Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Ser du fram emot fotbolls-EM för damer?

Madeleine Malmgren på hästen Vilmer.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se