Att glida fram över vattnet i en kajak och bokstavligen uppleva naturen från första parkett är magiskt. Det vet Gregory Kaczor som bland annat såg havsörn under sin 518 kilometer långa kajaktur.
– Naturupplevelsen var enorm. Jag sov under bar himmel eller i tält och drack av det otroligt rena sjövattnet, utom vid städerna. Ibland kunde jag byta ut den torkade maten mot nyfångad abborre som jag stekte över elden, säger Gregory.
Lurö skärgård favoriten
Det vackraste stället enligt äventyraren är Lurö skärgård. Han möttes av många pärlor, till exempel Tösse skärgård och Kållands ö, längs turen som startade i Lillängshamnen på kvällen den åttonde juli i år. Första anhalten var Gåsen väster om Karlstad som han nådde efter två timmars paddling i stark motvind. Därefter avverkade han ungefär 4–5 mil per dygn.
Vissa sträckor paddlade han i mörker.
– Överfarten över Byviken som följer till Säffle var spännande med oregelbundna, korta och branta vågor från olika håll, säger 35-åringen som är en inbiten friluftsmänniska och van vid utmaningar.
Livsfarligt nöje
Hans respekt för Vänern är stor. För säkerhets skull skickade han meddelanden om sin position till land, ifall olyckan skulle vara framme.
– Om det blåser kan det vara livsfarligt. Vid Otterbäcken var det tolv meter per sekund och alla båtar låg i hamn. Den gången fick jag koncentrera mig för att hålla paddeln rätt i de höga vågorna, säger han.
Hett att paddla kajak
Efter 100 timmar i kajaken har Gregory lärt sig mycket nytt om navigering, nattpaddling, vindar och vågor. Nu vill han inspirera andra att börja paddla, även om hans äventyr knappast lämpar sig för nybörjaren.
Trenden visar annars att det är hett att paddla kajak.
– Långfärdspaddling är enligt kanotförbundet den snabbast växande idrotten bland motionärer de senaste tio åren, säger Jan Fjällman som är ordförande i Karlstads paddlarklubb.


VAR HÄNDE DET?



















































– 







































