VAR HÄNDE DET?
Hammarö | Hela kartan

Margot Wallström är Årets FN-vän

SVERIGE/VÄRLDEN

Margot Wallström tar emot utmärkelsen Årets FN-vän 2012 vid Svenska FN-förbundets seminarium inför FN-dagen på tisdagen.
Publicerad: 2012-10-23 11:35

Motiveringen till utmärkelsen lyder:

Årets FN-vän 2012 har satt ljuset på ett problem som inte alla vill tala högt om. Målmedvetet har hon rest världen runt för att samla kunskap om och rapportera till Förenta Nationerna om det utbredda sexuella våldet mot kvinnor i väpnade konflikter. Genom sina insatser som särskild representant åt FN:s generalsekreterare har hon lagt grunden för det arbete som pågår i FN för att förbättra skyddet för utsatta flickor och kvinnor i hela världen.

Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Skulle du vilja lära dig mandarin, världens största språk?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se