VAR HÄNDE DET?
Hagfors | Hela kartan

Fullmäktige sa ja till återköp av Värmullsåsen

HAGFORS: Efter omröstning 25-15

Kommunfullmäktige i Hagfors godkände efter nära en timmes debatt ett återköp av Värmullsåsen för lite drygt två miljoner kronor. Ärendet avgjordes efter omröstning som slutade 25-15.
Publicerad: 2009-05-26 22:31
LÄS OCKSÅ:
Kommunen kommer aldrig att driva en skidanläggning i Värmullsåsen, deklarerade kommunalråd Mikael Dahlqvist (S) under debatten i fullmäktige.
Foto: Peter Nilsson
 [Förstora] 
Kommunen kommer aldrig att driva en skidanläggning i Värmullsåsen, deklarerade kommunalråd Mikael Dahlqvist (S) under debatten i fullmäktige.
Foto: Peter Nilsson
 [Förstora] 

Det var en samlad opposition som hade invändningar mot affären. Stellan Andersson (C) menade att Hagfors blivit rikskändis genom det här men inte på ett positivt sätt utan det har blivit ett löjets skimmer över det hela.

– När vi ska ta budgeten behöver vi Hagforsbornas förtroende, vi har inte pengarna till det här utan borde minska investeringarna i stället, sa Andersson.

– Nu ska vi ta lån samtidigt som vi ska sitta här och titta på varenda liten utgift. Folk kommer sägas upp och då kan vi inte ta på oss det här, sa Hans Liljas (FP).

– Lån och underskott ska betalas tillbaka, sa Lars Nyborg (C) som liksom Barbro Rülcker (M) hade funderingar kring värderingen.

Leif Andersson (V) gick emot den dominerande partilinjen och yrkade på avslag. Han undrade också vem som skulle ta hand om byggnaderna som är i dåligt skick.

– Det är inte meningen att kommunen ska underhålla Åråsgården, svarade Mikael Dahlqvist (S).

Det är inte heller meningen att kommunen ska driva någon verksamhet i området utan det får andra göra. Som han ser det köper kommunen en skogsfastighet för att säkra området för framtida exploatering men det är inget som kommunen ska stå för utan det blir i så fall entreprenörer som går in.

– Det finns ett antal intressenter men vilka och vad de tänkt sig kan jag inte avslöja nu men jag hoppas att en eller flera realiseras. Då blir det här en vinst för Hagfors kommun, sa Dahlqvist.

Och värderingen hade han ingen anledning betvivla, den var gjord av flera experter.

– När Värmullsåsen såldes trodde vi att det skulle bli en verksamhet till glädje för kommuninvånarna och andra men det blev inte så. Det sämsta scenariet nu är att vi köper en skogsfastighet. Men det har ett värde i sig, här finns ju bland annat vatten, avlopp, vägar och en parkering så det är inte värdelöst. Kan det sen bli andra verksamheter, då..., sa Margret Bergkvist (V).

Vid omröstning sa de 21 (S)-ledamöterna ja, tillsammans med fyra av de sex vänsterpartisterna blev det en klar majoritet för ett återköp vilket gör att affären kan gå vidare när beslutet vunnit laga kraft, tre veckor efter justering. Då återstår att göra klart med säljaren som ännu inte skrivit på några handlingar.

Peter Nilsson
0563-79 10 62
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Lördag och inte vilken lördag som helst. Det är schlagerlördag! Papperstidningen har allt du behöver veta för en riktig festkväll framför tv:n.

– I helgbilagan träffar du i dag tv-legendaren Karin Falck. Visste du att hon är från Karlstad?

– Dessutom: Djur & natur, reportage, kryss och fyndannonser!

Webbfrågan
Hur ofta tränar du på gym?
Välkommen Fanny!
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

Tjädrans, vilken tam fågel...
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor