VAR HÄNDE DET?
Hagfors | Hela kartan

Nya steg framåt för metanolprojektet

HAGFORS: Björn Gillberg är optimistisk

– Nu börjar det hända nåt!
Björn Gillberg hade mycket att berätta när Värmlands Metanol höll bolagsstämma under tisdagen.
Nyligen blev det klart med såväl markköp som kontorslokaler och övertagande av fjärrvärmeverket i Hagfors.
Publicerad: 2007-06-26 19:39 | Uppdaterad: 2008-08-29 16:36
Värmlands Metanol hyr, med rätt att köpa, den äldsta delen av gamla UHB-kontoret i Uddeholm, berättade bolagets vd Sveneric Emanuelsson och ordförande Björn Gillberg i samband med bolagsstämman.
Foto: Peter Nilsson
 [Förstora] 
Deltagarna vid Värmlands Metanols bolagsstämma fick en visning av de lokaler som bolaget kommer husera i.
Foto: Peter Nilsson
 [Förstora] 
Bolagsstämman avslutades med en rundtur i buss för stämmodeltagarna. Det var en optimistisk Björn Gillberg som ville visa på plats det som blivit klart den senaste veckan.
Mest stolt verkade han vara över kontorslokaler som bolaget ska disponera. Tidigare under dagen hade han nämligen skrivit på ett hyresavtal med kommunen för den äldsta delen av UHBs gamla huvudkontor.
– Här ska vi ha nästa bolagsstämma, sa Gillberg när gruppen samlats i entréplanet.

Början på en ny era

Att det är en byggnad som i mycket står för den positiva utveckling i bygden som följde i Uddeholmsbolagets spår ser Gillberg som ett gott tecken. Med metanolprojektet inleds en ny era, var Gillbergs vision.
Hyresavtalet för kontorshuset är skrivet så att Värmlands Metanol har rätt att köpa fastigheten. Man har även kommit överens med kommunen om att ta över fjärrvärmeverket.
– Vi har option på att köpa fjärrvärmeverket så vi får tillgång till pannorna, säger Gillberg.

Värme en ”biprodukt”

Pannorna behövs som reserv när den planerade metanolfabriken står still för underhåll och liknande. Annars är det tänkt att metanolfabriken ska ge tillräckligt med överskottsvärme för att ta över produktionen ut i fjärrvärmenätet.
– Kommunen får tillgång till fjärrvärme via metanolfabriken och man kan även bygga ut fjärrvärmenätet till bland annat Uddeholm, säger Gillberg.
En annan viktig pusselbit blev klar på måndagskvällen då kommunfullmäktige i Hagfors godkände försäljning av mark till metanolfabriken. Det är ett område i Vågbacken som setts ut för ändamålet.

Börsintroduktion i sikte

Nästa steg mot ett förverkligande av projektet är en riktad emission som ska inbringa tillräckligt med kapital för att gå vidare med förberedelserna. Därefter ska bolaget bli publikt och introduceras på börsen i november-december, är det tänkt.
– När vi fått in ett antal hundra miljoner via börsen lånar vi upp resten och sätter igång, säger Gillberg om två miljardersinvesteringen i en fullskalig metanolfabrik i Hagfors.
– Om allt går på räls kan produktionen vara igång i december 2010.

Genererar sysselsättning

Gillbergs bedömning är att fabriken i sig kommer ge ett hundratal jobb i bygden. Men en stor potential ligger också i en framtida produktion av sådant som behövs för att bygga upp metanolfabriker på andra platser. Anläggningen i Hagfors blir den första i världen i sitt slag Gillberg är övertygad att den kommer att följas av flera. Det kommer i så fall generera mer jobb till Hagfors då det gynnar tillverkningsindustrin i regionen som kommer att leverera detaljer och system till nya fabriker runtom.
– Det är i alla fall målet, säger Gillberg.
PETER NILSSON 0563-79 10 62 / peter.nilsson@nwt.se
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Ska du följa Svenska rallyt?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor