Trio planerar för verksamhet i Värmullsåsen
HAGFORS: Vill väcka liv i området
Det är Minna Jessen, Malin Ericsson och Daniel Bergström som under en tid diskuterat med kommunens representant Kjell Berglund vid utvecklingsenheten.
Åråsgården är tänkt att bli basen för verksamheten. Det är en lokal som lämpar sig för olika arrangemang i såväl egen regi som för uthyrning. Husvagnscamping finns också med i planerna liksom uppslag till olika event i området under året.
Trion hoppas också kunna få i gång skidåkning i backen igen. Det är en verksamhet som legat nere sedan förra ägarna stängde skidanläggningen efter säsongen 2004/05.
Natursnö en förutsättning
Att det är många ortsbor som saknat möjligheten att åka i skidor i backen är något som trion märkt allt eftersom deras planer blivit kända. Om det bara kommer tillräckligt med natursnö så är målet att öppna barnbacken då liften i princip var klar att köras i gång redan förra vintern.
– Och vi har fått en pistmaskin till skänks från Borlänge, säger Minna Jessen.
Formaliteterna kring den tilltänkta verksamheten är inte klara än. Det återstår ytterligare möten innan trion kan komma i gång på allvar. När allt är klart tänker de bjuda in till informationsmöten för att berätta om sina planer och hur de tänkt att saker och ting ska fungera samtidigt som de får en möjlighet att pejla av intresset för deras initiativ.
































































