Lärare kräver elevfritt på sin lunch
HAGFORS: En fråga för Arbetsmiljöverket
Enligt verksamhetschef Leif Nilsson var det tänkt att det i den nya matsalen skulle finnas ett utrymme till personalmatsal men att man inte kunnat haft det så.
– Det går fler elever än skolan är byggd för vilket medfört att vid vissa situationer så måste eleverna sätta sig där. Eftersom det finns lärare som kräver att inte behöva sitta och äta tillsammans med eleverna, de vill ha elevfritt på sin lunch, så böjde jag mig för det kravet, säger Leif Nilsson som hyrde bowlingens restaurangdel som personalmatsal för de som ville gå dit.
Ett fåtal
Inför det här läsåret meddelade att den lösningen inte längre var möjlig.
– Det var inte så många som gick dit, det kanske var fyra-fem av hundra och de andra åt i matsalen och så jag kände att det här kan vi inte försvara, säger Leif Nilsson som ansåg att hyran på 3 000 kronor i månaden var för hög i relation till det fåtal som äter där.
En tolkningsfråga
Det resulterade i att han nu håller på att diskutera saken med facket och huvudskyddsombudet.
– Det finns en regel som säger att det ska finnas tillgång till personalmatsal eller restaurang eller annan plats där man kan äta sin mat under tillfredsställande förhållanden. Det blir en tolkningsfråga om det är tillfredsställande förhållande att äta trots att det finns elever i närheten och jag hävdar att det är tillfredsställande, säger Leif Nilsson.
Den 23 oktober kommer Arbetsmiljöverket till Älvstranden för att på plats se hur det fungerar.






























































