Efterbesiktningar innebär extrakostnader
HAGFORS
Foto: Peter Nilsson [Förstora]
Foto: Peter Nilsson [Förstora]
Foto: Peter Nilsson [Förstora]
Foto: Peter Nilsson [Förstora]
Foto: Peter Nilsson [Förstora]
För ett projekt som Älvstranden är det fyra besiktningsmän; en huvudbesiktningsman samt en för vardera specialområdet ventilation, rör och el. Timarvodena för besiktningsmännen ligger mellan 695 och 750 kronor i timman, exklusive moms. Därutöver har de en milersättning som varierar mellan 44 och 60 kronor milen.
– Vi betalar slut- och garantibesiktningarna medan entreprenören betalar efterkommande besiktningar. Men eget folk betalar var och en, säger samhällsbyggnadschef Kenneth Eriksson.
”Eget folk” kan vara konsulter som anlitas inför, under och efter besiktningarna. Kommunen anlitar två fristående konsulter. En del av kostnaderna för konsulter som kommunen haft kräver man NCC på då man anser att det är kopplat till de åtgärder som gjorts för att få köket att fungera.
Det handlar om 800 kronor i timman. Och att anlita externa firmor för att rätta till fel är inte heller billigt, det handlar om arvoden från 550 kronor till 795 kronor i timman.
Till det kommer reseersättningar som varierar från 43 till 90 kronor milen. Därutöver tar en del firmor ut drygt 60 kronor i timman som servicebilen varit med på jobbet enligt de fakturor som ligger till grund för de krav på 230 000 kronor som kommunen har på NCC.
































































