VAR HÄNDE DET?
Hagfors | Hela kartan

Anhölls efter tredje poliskontakten

HAGFORS

En man i 45-årsåldern i Hagfors var under torsdagskvällen och natten mot fredag inblandad i tre polisärenden under loppet av sex timmar.
Det hela slutade med att han till slut anhölls.
Publicerad: 2012-07-20 07:00 | Uppdaterad: 2012-07-20 08:13

Mannen stoppades första gången var vid 20.30-tiden i en kontroll. Där blåste han positivt och togs med för kroppsbesiktning.

Ett par timmar senare inträffade samma sak igen, då mannen upptäcktes körandes i samma bil. Polisen tog bilen i beslag och manen togs med för en ny provtagning.

Strax före 02-tiden stoppades mannen en tredje gång. Denna gång ertappades han av en polispatrull när han försökte köra iväg med en bil han nyss stulit. Mannen fick igång bilen men hann inte många meter innan han stoppades. Efter förhör anhölls mannen.

Samtliga gripanden rubriceras av polisen som drograttfylleri.

Händelserna rubriceras även bland annat som rattfylleri och tillgrepp av fortskaffningsmedel.

Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT

Våra husdjur fokuserar i dag på vikten av att man hittar ett passande namn på sitt husdjur, och kommer med lite tips på vad man ska tänka på.

– Hela helgens sportresultat

– Kolla hur bra du har hängt med i nyhetsflödet med Nutidstipset

Webbfrågan
Vann rätt låt i Eurovision?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se