19-åringen erkände mordet i förhör
GRUMS: Sköt 30-åring i ryggen
Vid 22-tiden den 8 juni kallades samtliga tillgängliga polispatruller till en illegal spelklubb på Sveagatan i Grums.
Ute på trottoaren låg en man -- skjuten till döds.
Det kom snart fram att ytterligare en man blivit skottskadad i dramat.
Två män, far och son, greps dagen efter misstänkta för inblandning i dådet, och båda häktades senare.
Men för en vecka sedan släpptes plötsligt den 45-årige pappan.
Anledningen var att sonen valt att ta bladet från munnen. En eftermiddag i september kallade han själv på förhörspersonalen.
– Jag ska berätta allt från början till slut.
Erkände skotten
Sedan erkände han att det var han som skjutit de båda männen på pokerklubben.
Han hade känt sig hotad av Bandidos supporterklubb X-team i några dagar och började därför att bära pistol.
Söndagskvällen i juni hade han pistolen instucken i byxlinningen på sina jeans.
Enligt åklagaren kom han, hans pappa och ytterligare tre män till klubben tillsammans. Inne i lokalen satt redan ett antal män, i färd med att spela poker.
Motivet till skjutningen är oklart. Men en av männen -- en 30-åring -- uppges ha varit skyldig 19-åringen pengar.
Och enligt åklagaren försökte pappan och sonen att tvinga ner 30-åringen och några andra män i källaren.
Men så långt hann de inte.
I,,stället sköt 19-åringen ett skott med sin svarta pistol. En 43-årig man som satt vid pokerbordet träffades i bröstet. 43-åringen kunde själv ta sig till en närliggande restaurang och ringa efter hjälp.
Försvann ut
Under tiden förtsatte kalabaliken utanför villan.
19-åringen har i förhör sagt att 30-åringen sprang mot sin bil. Av rädsla för att 30-åringen skulle hämta ett vapen började 19-åringen att skjuta.
Enligt uppgift fyra--fem skott.
– Det var halvautomat, det var därför jag inte hann att räkna. Utan det sa pang, pang, pang, pang, har han sagt i förhör.
30-åringen träffades i ryggen och hans liv gick inte att rädda.
På tisdagen åtalades 19-åringen för mord, mordförsök, olaga hot och grovt vapenbrott. Samtidigt åtalades hans far för olaga hot och grovt vapenbrott.
Ytterligare tre personer sitter häktade misstänkta för inblandning i händelsen. Enligt åklagaren har de tagit hand om mordvapnet.
Åtal mot männen ska vara väckt den 20 oktober.
Två av dem har tidigare dömts för inblandning i rånet mot sparbanken i Årjäng 2004.

















































































