Nio blåsorkestrar i gemensam konsert

GRUMS: ”Vi hoppas att det här ska inspirera”

Nio blåsorkestrar från både Värmland och Norge bjöd på lördagen på gemensam konsert utanför kommunhuset i Grums.
– Vi hoppas att det här ska inspirera, så att vi kan nyrekrytera till orkestrarna, säger Lennart Carlsson, en av arrangörerna.
Publicerad: 2008-09-21 14:00 | Uppdaterad: 2008-10-01 13:30
Musikkårerna tågade genom Grums, för att mötas och genomföra en gemensam spelning utanför kommunhuset.
Foto: Elisabet Omsén
 [Förstora] 
Nio blåsorkestrar från både Värmland och Norge genomförde spelningar runtom i Grums under lördagen, med det gemensamma framträdandet utanför kommunhuset som höjdpunkt.
Foto: Elisabet Omsén
 [Förstora] 
Lördagen gick i blåsmusikens tecken i Grums, med spelningar hela dagen på en mängd platser. Och strax efter lunch tågade de nio deltagande orkestrarna från tre olika håll, för att mötas vid kommunhuset, där bland annat klassikern Ack Värmeland spelades.
Det var första gången den gemensamma blåsdagen arrangerades. Bland gästerna fanns musikkårer från Degerfors, Deje, Skoghall, Charlottenberg och Norge, samt arrangörerna Slottsbrons och Gruvöns musikkårer.
– Det här är gammal svensk musiktradition, och en arbetartradition. Blåsmusiken växte en gång i tiden när brukspatronerna köpte instrument, för att arbetarna på bruken skulle ha något att göra. Senare var det fackföreningarna som köpte in instrument, och dessutom hade alla regementen militära musikkårer, säger Pär Burman, dirigent för Slottsbrons och Skoghalls musikkårer.
Men på senare år har nyrekryteringen blivit allt svårare, berättar Lennart Carlsson.
– Det beror mycket på de kommunala musikskolorna läggs ner på många håll. Det satsas inte på blåsmusiken. Och blåsmusik uppfattas ofta som att det enbart skulle vara marschmusik, vilket inte stämmer. Det är mycket mer, och vi vill visa upp det, säger Lennart Carlsson.
Magnus Hermansson
054-19 97 77
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Hus & hem tipsar om enkla knep att höja mysighetsfaktorn i trädgården – och det handlar inte om växter.

– Travtips V 86, V 75

– Familjenytt

Webbfrågan
Spelar du golf?
Välkommen Teja
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

Flyktig sommarkänsla
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor