
Hans vill slippa snö
– Det är helt fantastiskt att ha den här möjligheten, säger han.
Först vann han 44 000 kronor och var väldigt nöjd med det. Men när den magiska bokstavskombinationen EG offentliggjordes, blev lyckan om än större. För varje lott med rätt postnummer och bokstavskod var värd 1,6 miljoner kronor.
– Jag fattade ingenting först, men alla andra runt mig skuttade och var så glada. Till slut förstod jag att det måste röra sig om ganska mycket pengar, berättar Hans.
Spontanare vardag
Vinnarlotten har han haft i sju år, men på rätt adress har familjen bara bott dryga året.
– Jag vet inte hur många gånger jag gick förbi lotten och skrattade. Det var helt overkligt. Men det har lagt sig lite, när vi har fått tid att landa i det som har hänt. Och fått ha lite fest, skrattar Hans.
Nu har han säkrad ekonomi, men förutom en skuldfri tillvaro har familjen också börjat leva lite mera spontant.
– För något år sedan åkte vi på semester till Thailand och Australien. Då fick vi spara hur länge som helst för att ha råd. I sommar hängde vi bara på några kompisar när de skulle åka utomlands. Det var aldrig möjligt förr, berättar Hans.
Värme lockar
En del av pengarna har också sparats undan. För en dröm finns fortfarande kvar. I dag är den kanske mera levande än någonsin, ett sommarhus på varmare breddgrader.
– Spanien är trevligt, men det spelar egentligen ingen roll var. Vi har som mål att som pensionärer aldrig mera se snö, berättar Hans Gård.






























































