Kommunchefen hoppas på en Lex Forshaga

FORSHAGA

Nyligen beslutade Forshaga kommun att inte längre lämna ut fler allmänna handlingar till en kommuninvånare. Nu har mannen överklagat beslutet till kammarrätten i Göteborg.
Publicerad: 2011-10-01 07:30
LÄS OCKSÅ:

Kommunchef Ingrid Näsström välkomnar en prövning.

– Vi vill att de ska pröva var gränsen går. Kanske kan man göra något prejudikat om hur många gånger ska man lämna ut handlingar och hur mycket. Vi är ute efter något som Lex Sarah eller Lex Maria fast inom det här området, säger Ingrid Näsström.

Mannen har under flera års tid begärt ut stora mängder handlingar, något som kräver mycket arbete av kommunens personal. Mannen själv hänvisar till offentlighetsprincipen och anser att de begärda handlingarna ska lämnas ut till honom.

Nu ska Forshaga kommun pröva om överklagandet kommit in i rätt tid. Om det har gjort det kommer kammarrätten att ta sig an ärendet.

Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Hus & hem tipsar om enkla knep att höja mysighetsfaktorn i trädgården – och det handlar inte om växter.

– Travtips V 86, V 75

– Familjenytt

Webbfrågan
Gillar du glass?
Nyfödd: Gabriella.
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

Familjepromenad.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor