
Ett lyft för hela Deje samhälle
DEJE: Värmlands första utegym
Det är stationsområdet i Deje som fått en rejäl ansiktslyftning som är tänkt att bli ett lyft för hela samhället.
Foto: Helena Karlsson [Förstora]
Foto: Helena Karlsson [Förstora]
Foto: Helena Karlsson [Förstora]
Ideella krafter och ungdomar och vuxna från både det privata näringslivet, föreningar och kommunen har arbetat tillsammans med projektet som invigs idag, lördag.
– Det känns väldigt bra eftersom så många har varit engagerade och skapat det här tillsammans!
Det säger kulturinspiratör Kicki Lindfors och enhetschef Roger Nilsson som representanter för kommunen och företagaren Linda-Marie Fors från centrumföreningen.
De är några av alla inblandade i arbetet med att förvandla stationsområdet till ett område för fysiska aktiviteter.
Sinnrika moduler
Nu finns här bland annat ett kinesiskt utegym! 13 maskiner, sinnrika moduler som kan användas av såväl gammal som ung. Här tränar man både muskler och smidighet efter sin egen förmåga med den egna kroppen som motstånd.
Men det är inte bara gymmet som är tänkt att locka till sig besökare och få passerande cyklister och rullskridskoåkare på Klarälvsbanan att stanna till. En nybygd trappa leder rakt upp till centrum för den som tröttnat på motionerandet.
Kinesisk svärdsdans
Och på grus-, asfalt- och gräsytorna finns nu utrustning och planer för allt från fotboll och boule till basket, beachvolleyboll och beachhandboll.
Under invigningen bjuds det på olika demonstrationer och uppvisningar, bland annat av kinesisk svärdsdans! Samtidigt som Dejekalaset drar igång med en rad olika aktiviteter i centrum.








































































