Dejeborna hoppas fortfarande på lösning
DEJE
– Det är förjäkligt att vi inte ska kunna vistas ute på sommaren, säger Inger Ellström, boende i Deje.
Foto: Jonna Säll [Förstora]
På en idyllisk villagata i området Risätter bor Anna Sefton och Kristian Ståhl med sina två barn. Familjen har växt ur sin lilla villa men någon flytt är inte aktuell. Det är svårt att sälja hus i ett mygginvaderat område, och ännu svårare nu när de inte får hjälp med någon myggbekämpning.
– Det är mest tråkigt för barnen som inte kan vara ute för alla svärmar av mygg som väntar utanför dörren, konstaterar Anna Sefton.
Lugnet före stormen
Inte långt därifrån bor familjen Nord Wållgren på en hästgård.
– Just nu är det gynnsamma förhållanden, älven är inte så hög, svarar Ylva Nord på påpekande om den faktiska myggbristen.
I hagen intill huset går två islandshästar. Ylva Nord berättar hur det ibland knappt har hjälpt att stänga in hästarna i stallet för att skydda dem mot myggorna.
– Då får man först stänga stalldörrarna och spraya stallet med insektsmedel. Och sedan stänga in hästarna stora delar av dygnet. För går de ute så springer de bara runt för att undvika myggorna, säger hon.
Men i dag är myggen inte i närheten och hästarna lunkar lugnt ute i hagen.
– Man vet ju aldrig när det ska bli extrema år. Men när det har varit som värst har vi övervägt att flytta hästarna härifrån.
”Ett eget ansvar”
Samtidigt lägger Ylva Nord inte skulden på någon annan part för att det inte blev någon flygbesprutning. Själva har familjen grävt bort både nyponhäckar och syrenbuskar i trädgården för att förebygga sommarplågan.
– Nej, man kan inte förlita sig på kommunen utan man har ju ett eget ansvar, konstaterar hon.
Även grannen Hanna Johansson har tagit saken i egna händer. Hon har köpt loss den myggfångare som hon fick låna av Forshaga kommun förra året.
– Vi gick ihop några grannar och köpte den. Men vi hoppas fortfarande på att det ska komma en lösning av något slag. Kanske genom en dialog med Fortum som styr vattennivåerna i älven, säger hon.









































































