Bokbussen i barnens drömmar

FILIPSTAD

En bokbuss kan vara blommig, regnbågsfärgad eller alldeles rosa. Den kan vara fylld med hockeyböcker eller möblerad som ett vardagsrum.
I alla fall när kommunens barn får chansen att designa alldeles själva.
Publicerad: 2010-03-20 07:30
Hur tuff som helst är Ellinor Strands bokbuss.
Foto: Lena Richardson
 [Förstora] 
Signaturen A.T. har gjort en färgstark och blommig buss.
Foto: Lena Richardson
 [Förstora] 
En gyllene buss, designad av Dennis Köster.
Foto: Lena Richardson
 [Förstora] 
Wiktor Granberg har målat en party-bokbuss.
Foto: Lena Richardson
 [Förstora] 
Sabine Hedström har använt starka färger i sin bokbussdesign.
Foto: Lena Richardson
 [Förstora] 
Albin Kajtorp målar sin bokbuss i rött.
Foto: Lena Richardson
 [Förstora] 
Faa Frykholm, elva år, låter sin buss blomma.
Foto: Lena Richardson
 [Förstora] 
En hockeybuss, fylld med bra läsning om favoritsporten. Det lockar William Dahllöv med.
Foto: Lena Richardson
 [Förstora] 
Bibliotekarien Therese Hallenqvist är imponerad av barnens skaparkraft. 164 bidrag kom in till teckningstävlingen.
Foto: Lena Richardson
 [Förstora] 

På biblioteket finns just nu en utställning där fantasin har en viktig roll. Bokbussen fyller 30 år i år och det ville biblioteket fira med en teckningstävling, där uppgiften var att måla sin bild av hur en bokbuss ska se ut i framtiden.

164 barn mellan sex och tolv år skickade in sina drömbokbussar och nu finns teckningarna utställda på biblioteket under tre veckor framöver.

– Vi är jätteimponerade. Det var väldigt kul att sätta upp de här teckningarna på skärmarna, säger bibliotekarien Therese Hallenqvist.

Hon uppskattar barnens uppfinningsrikedom.

– Det är mycket fantasi, det är färgstarkt och detaljrikt. Det som är kul är att många av dem som skickat in bilder går på skolor som inte ens har besök av bokbussen, säger hon.

Kan någon av bilderna bli verklighet när det är dags för en ny bokbuss nästa gång?

– Vi har inte tänkt så långt som att man kan använda dem i verkligheten. Det blir nog svårt, men det vore kul!

Lena Richardson
0590-79 15 55
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
NWT Kultur har besökt repetitionerna av Johannespassionen, nästa verk som Wermlandsoperan tar sig an. Och nöjesavdelningen är som vanligt välmatad på fredagar med bland annat musik-, film- och spelrecensioner.

– Familjenytt

– De viktigaste in- och utrikesnyheterna

Webbfrågan
Behöver Värmland ett Lerin-museeum?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor