Chockhög elräkning efter köldrekord

FILIPSTAD:

Många har fått en chock när de fått vinterns elräkning. Konsumentvägledare Monica Andersson säger att samtalen från människor som i regel klarar sin ekonomi har ökat.
– Det här spräcker många ekonomier. Det gäller verkligen att ha en buffert.
Publicerad: 2010-03-20 07:30 | Uppdaterad: 2011-02-28 10:01
För många har vinterns dyra elräkningar blivit en besvärlig utgift. [Förstora] 

Monica Andersson är kommunens konsumentvägledare och har den senaste tiden fått många samtal av människor som vill veta vad de ska göra med elräkningar som skjutit i höjden efter vinterns kyla kombinerat med minskad elproduktion i Sverige.

– Även om man har en normal ekonomi så är det klart att det blir problem om elräkningen är mer än dubbelt så hög, säger Monica Andersson.

Hon säger att första steget om man märker att man inte kan betala är att i god tid kontakta elbolaget och diskutera fram en avbetalning som är hållbar.

– Nackdelen är att nu har räkningarna varit höga i januari, februari och mars och man räknar med en högre elräkning även för april. Och om den under den tiden är dubbelt så hög, då blir det inte lätt att delbetala månadsvis heller.

Se över förbrukningen

Men elbolagen vet om situationen och Monica säger att förhoppningsvis kan de rucka på annars strikta regler i och med den kraftiga höjningen som drabbat svenska konsumenter.

– Men det beror nog lite på vad man har för historik som kund. Om man ofta behöver lägga upp en amorteringsplan så är de kanske inte lika benägna att lägga upp en ny.

Dessutom måste man vara beredd på att försöka minska elförbrukningen för att få ner kostnaden kommande månader.

– Överlag tycker jag att vi bör se över vår förbrukning av el. Vi slentriananvänder el och tänker inte efter hur vi kan minska på den. Det finns mycket tips på elbolagens hemsidor till exempel.

Ha alltid avtal

Även om det är besvärligt att jämföra elbolagens priser, så är det faktiskt värt det, uppmanar Monica.

– Men titta inte bara på kostnaden kilowatt per timme utan titta även på de andra kostnaderna som tillkommer.

Vad som också är viktigt att göra – oavsett om man bor i villa eller lägenhet – är att sluta någon form av avtal. Att ha ett tillsvidarepris, det vill säga inget avtal alls, är alltid fel eftersom det alltid blir dyrare, säger Monica.

Om man sedan ska välja ett avtal om fast eller rörligt pris är individuellt.

– Sett över tid är ett rörligt avtal det billigaste alternativet. Men väljer man det så måste man ha en ekonomi som tillåter toppar. Vill man planera sin ekonomi då kan det vara smart med ett bundet avtal. De stora vinnarna den här vintern när priserna har skjutit så i höjden det är ju de som har haft fast pris.

Helena Bengtsson Rewucha
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
NWT Kultur har besökt repetitionerna av Johannespassionen, nästa verk som Wermlandsoperan tar sig an. Och nöjesavdelningen är som vanligt välmatad på fredagar med bland annat musik-, film- och spelrecensioner.

– Familjenytt

– De viktigaste in- och utrikesnyheterna

Webbfrågan
Behöver Värmland ett Lerin-museeum?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor