Ingen match för LFIBK att nå final
INNEBANDY
LFIBK vann med 13–4 (4–1, 7–2, 2–1). Nu väntar final mot Sjöstad.
Foto: Rolf Mårth [Förstora]
Foto: Rolf Mårth [Förstora]
Foto: Rolf Mårth [Förstora]
Foto: Rolf Mårth [Förstora]
I början av matchen var det Vålberg som skapade tryck och de gjorde matchens första mål i den tredje minuten.
Flera bra backskott av Martin Kjellemar visade att Lesjöfors/Filipstad var på väg in i matchen och Markus Ståhls skott i stolpen var nära kvittering.
Det dröjde till slutet av den första perioden innan kvitteringen kom och det var Joakim Lindman som gjorde målet.
Sedan kom rycket med tre snabba mål av Johan Ryhed, Pontus Lilja och Markus Ståhl.
– Vålberg pressade högt i början av matchen men sedan tappade de orken, säger femmålsskytten Johan Ryhed. Efter kvitteringen hade vi matchen.
Lesjöfors/Filipstads offensiv fortsatte i den andra perioden och resultatet blev ytterligare sju hemmamål.
– Vi hade flyt, rullade bollen enkelt och satte våra chanser.
Med en så klar ledning blev Lesjöfors/Filipstads offensiv inte lika intensiv i den tredje perioden.
– Vi blev lite stirriga och tappade fokus samtidigt som vi blev irriterade på domarna.
Final mot Sjöstad
Med ytterligare två hemmamål i den tredje perioden tog LFIBK en övertygande seger. Nu väntar DM-final mot Sjöstad.
– Vi laddar med träningsmatch på lördag mot Värmlandslaget. Har vi sedan en bra dag har vi stora chanser i finalen, säger Johan Ryhed.
Lesjöfors/Filipstads tränare Robban Hedlund säger att det efter kvitteringen i den första perioden inte var något snack om vilket lag som skulle vinna matchen.
– Vi kom in i matchen och avgjorde och rullade på riktigt bra, säger han. Alla i laget kämpade och slet.
Robban säger att det ännu inte är bestämt när matchen mot Sjöstad ska spelas.
– Men det blir troligtvis en bortamatch. Det ser rätt bra ut för oss så vi ska kunna vinna, säger han.
Målskyttar för Lesjöfors/Filipstad: Johan Ryhed 5, Daniel Bjord 3, Joakim Lindman, Pontus Lilja, Markus Ståhl, Daniel Carlsson och David Endl.









































































