Nu börjar insamlingen till Världens barn

I morgon fredag inleder Röda Korset lokalt sin bössinsamling för Världens Barn. Den pågår även under lördagen. Både Kupan och Erikshjälpen skänker lördagens kassa från sina butiker.
På fredag och lördag sänder tv stora artistgalor för Världens barn.
Publicerad: 2007-10-11 07:56 | Uppdaterad: 2008-08-29 16:55
- Röda Korset kommer att ha bössinsamling och i Nordmark har man även en tipspromenad, säger Gunilla Eriksson.
Foto: Rolf Mårth
 [Förstora] 
Röda Korset kommer att stå både på Coop och Ica Kvantum i Filipstad med sina bössor. Röda Korsets butik Kupan och Erikshjälpens butik är också med i insamlingskampanjen, både med bössor och med försäljningen.
– Kassorna från lördagens försäljning går direkt till Världens barn, säger Gunilla Eriksson.
Röda Korset i Nordmark har både bössinsamling och tipspromenad för att få in pengar.
– På lördag står man med bössor vid Pekås och på söndagen ordnar man tipspromenad med start vid gruvmuseet.
Där kommer man även att ha kaffeservering.
– I Lesjöfors har Röda Korset ett samarbete med kyrkan i samband med en musikgudstjänst den 15 november där kollekten går till Världens Barn.
Det kommer även in pengar från kaffeservering och åror.
– Dessutom säljer Kupan och Erikshjälpen boken Noveller för Världens barn till förmån för insamlingen, säger Gunilla Eriksson.

Bok och tv-galor

31 välkända författare finns med i boken. Frans G. Bengtsson, Stig Dagerman, Tage Danielsson, Fjodor Dostojevskij, Ernest Hemingway, James Joyce, Pär Lagerkvist, Selma Lagerlöf, Harry Martinson, Edgar Allan Poe, August Strindberg, Anton Tjechov och Göran Tunström är några av dem.
Bengt Sjöberg är samordnare för den lokala insamlingen och han säger att det redan varit aktiviteter där pengar samlats in.
– Som kyrkornas konserter under Filibjur, säger han.
Bengt Sjöberg säger att det är under den här helgen som det händer mest kring insamlingen till Världens Barn.
– Men årets kampanj fortsätter ända till jul. Framåt jul kommer ett program som anordnas av Rädda Barnen i Filipstad och det finns fler aktiviteter, säger Bengt Sjöberg.
På riksplanet har fredagens och lördagens artistgalor på tv stor genomslagskraft. På fredagen är Christer Sjögren, Jill Johnson och Magnus Uggla några av artisterna. Lill-Babs, Nanne Grönwall, Peter LeMarc och Sven-Bertil Taube är några av de artister som medverkar i lördagens program. Dessutom har insamlingsprojektet nio ambassadörer som i år är tv-kocken Tina Nordström, ambassadören och FN-medlaren Jan Eliasson, skådespelerskan Ebba Hultkvist, skådespelaren Kjell Bergqvist, Antikrundans programledare Anne Lundberg, artisten och programledaren Måns Zelmerlöw, biskopen Caroline Krook, programledaren och skådespelaren Yankho Kamwendo och golfproffset Helen Alfredsson.
Rolf Mårth
0590 79 15 57
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Karlstadsliv berättar om en spansk vinimportör och hennes intryck av sin nya hemstad Karlstad.

– Följ våra tappra bantare i Biggest winner

– Karlstadsliv – den spanska vinkulturen odlas på Klara

– Familjenytt

Webbfrågan
Ska du följa Svenska rallyt?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor